Oblovka

Podívejte se na reportáž o oblovkách natočenou u nás v pořadu Polopatě (čas 30:34).

hlídání šneků PrahaTaxonomické zařazení 

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: měkkýši (Mollusca)
Třída: plži (Gastropoda)
Řád: plicnatí (Pulmonata)
Čeleď: Achatinidae
Rod: oblovka (Achatina)

Obecně o achatinách

Oblovka či achatina jsou názvy největšího suchozemského šneka, jehož původním domovem je rovníková Afrika, v našich podmínkách ho tedy venku nepotkáte. Pokud někomu oblovka „přeroste přes hlavu“, neměla by se v žádném případě pouštět do volné přírody. Pro naši přírodu by se stala pohromou, protože se rychle množí a sežere vše, na co přijde. Oblovek existuje okolo 200 druhů, liší se především svou velikostí a zbarvením ulity i nohy (šnečího tělíčka), ale i náročností na prostředí. K nejznámějším a nejrozšířenějším druhům patří oblovka žravá (Achatina fulica), oblovka obrovská (Achatina achatina) a oblovka šíťkovaná (Achatina reticulata). Africký šnek je nenáročný mazlíček vhodný pro alergiky a dožívá se 5 až 8 let. Jeho sliz prý dokonce pomáhá při ekzémech a vyrážkách.

Chov oblovek

Přestože jsou oblovky původem z Afriky, velice jednoduše se dají chovat i u nás doma. Nejideálnější pro jejich chov je terárium, které by mělo být prostorné vzhledem k tomu, že šneci, respektive jejich ulity, mohou v zajetí dorůstat až 20 cm (největší oblovka světa má dokonce 39,3 cm). Můžete použít však i akvárium s víkem nebo plastový box. S plastovým boxem se při čistění lépe manipuluje než s těžkým skleněným teráriem. Ubikaci můžete šnekům vybavit živými květinami (v tom případě se s nimi však hned rozlučte), kůrou či mechem, který dobře zadržuje vlhkost. Nedoporučuji kameny, protože by si o ně oblovky mohly rozbít ulitu. Někteří chovatelé do terária umisťují i UVB žárovku kvůli vitamínu D3. Ten je třeba zajistit buď touto žárovkou, sluncem nebo potravou (např. vaječným žloutkem). Terárium by mělo být umístěno na světlém, teplém místě. Teplo v ubikaci je možné dohnat lampičkou, výhřevnými kameny nebo deskami upevněnými na boky terária. Ideální teplota prostředí je okolo 27°C. Nevadí jim však ani teplota o dva stupně vyšší. Při teplotě pod 20°C jsou achatiny méně aktivní, méně přijímají potravu. K zimnímu spánku se však tito šneci neukládají a neměli bychom je tedy přes zimu dávat do chladné, tmavé místnosti jako třeba želvy. Při poklesu teploty prostředí se oblovky někdy zavíčkují nebo se zavrtají do substrátu a na krmení vylézají méně často. Pokud je šnek zavíčkovaný dlouho a nekonzumuje potravu, bude nejspíš nemocný nebo mu nevyhovuje teplota prostředí či vlhkost. Achatiny vyhledávají vlhko (80 – 90 %), takže by se jim terária měla pravidelně rosit vodou. hlídání obovek v PrazeNe však tolik, aby jim půda plesnivěla. Jako substrát do terária použijte lignocel nebo klasický rašelinový terarijní substrát, který seženete v každých chovatelských potřebách. Podestýlka vás vyjde na částku okolo 70 Kč. Substrát by měl být stále kyprý, aby se do něj šneci mohli lehce zahrabávat. Každý den by se z povrchu substrátu měl odstraňovat trus a zbytky potravy, jinak se v půdě začnou množit larvy octomilek, které oblovkám škodí. Jednou za 14 dní je dobré substrát vyměnit celý. Oblovku bychom neměli chovat jen jednu, ale aspoň dvě od jednoho druhu, rády si totiž užívají společnost ostatních jedinců. Je možné chovat pospolu více druhů oblovek, ale pozor na to, že se některé druhy mezi sebou mohou i křížit.

Krmení oblovek

Krmení oblovek není finančně náročné, i když opravdu velice rády jedí. Spořádají téměř cokoliv, ale přednost dávají zelenině. Nejlépe se mi osvědčily různé druhy salátů, čínské zelí, okurka a v létě pampeliška. Můžete zkusit oblovkám nabídnout i jiné druhy zeleniny a ovoce. Pozor však dejte na citrusy, ty odvápňují a zároveň naleptávají ulitu. Diskutabilní jsou i rajčata, někteří chovatelé je doporučují, jiní před nimi varují. Někteří chovatelé mají dobré zkušenosti s podáváním sýru, kočičích nebo psích granulí, vajíčka vařeného na tvrdo a tvarohu. Raději se vyhněte vařeným těstovinám a rýži, oblovky tato jídla nedokážou strávit. Pro růst pevné ulity je nutný pravidelný přísun vápníku. Zajistíte ho sépiovou kostí nebo vyvařenou vaječnou skořápkou či dolomitem. V teráriu nezapomeňte ani na misku s vodou. Oblovky rády pijí nebo se v misce aspoň koupou:)

Rozmnožování oblovek

Achatiny jsou hermafroditi, to znamená, že mají jak samčí, tak samičí pohlavní orgány. Existuje jen jeden druh, který je samooplozující, a to Achatina immaculata. K oplození u ostatních druhů dojde pouze v případě, že chováte jedince dva. Páření rozpoznáte tak, že uvidíte dvě oblovky přitisknuté k sobě  za spodní část nohy. Nikdy od sebe šneky neodtrhávejte, mohli byste jim ublížit. K prvnímu páření dochází ve věku cca 8 měsíců, tato doba se však mění v závislosti na druhu. Před nakladením vajíček oblovky přestávají přijímat potravu. Množství vajíček bývá proměnlivé, obvykle jich bývá okolo 300 a jsou podobná antiperlím. hlídání oblovek PrahaPokud nestojíte o to odchovat všechny jedince, jednoduše vajíčka odeberte a rozdrťte, zmrazte nebo přelijte horkou vodou. Jako prevenci před nechtěným odchovem mláďat můžete pospolu chovat různé druhy achatin, které mají podobné požadavky na chov. Dopředu si však zjistěte, jestli nejsou schopny se spolu křížit. Vajíčka, která chcete nechat vylíhnout, je vždy lepší od rodičů odebrat, protože ti mohou vajíčka pozřít. Vajíčka dáme do větratelné krabičky se substrátem. Za 10 dnů můžete očekávat vylíhnutí malých šnečků. Ti jsou velcí několik milimetrů. Skořápky z vajíček neodstraňujte, malé oblovky je sežerou. Mladé šnečky krmíme stejně jako dospělé jedince s důrazem na příjem vápníku. Při velikosti ulity zhruba 3,5 cm můžete oblovky přidat k dospělým jedincům.
A pozor, některé druhy oblovek jsou živorodé, rodí tedy rovnou živá mláďata!;)

Nemoci oblovek

hlídání achatin PrahaI achatiny mohou trpět nemocemi, jejich nejčastější příčinou jsou parazité, plísně a nedostatek vápníku. Přítomnost parazitů poznáte tak, že je šnek zalezlý v ulitě, může z něj vytékat zapáchající tekutina. V případě napadení parazity je třeba šneka umýt ve vlažné vodě, případně vykoupat v heřmánkovém čaji a oddělit ho od ostatních do čistého, vybaveného boxu. Dbejte na vyváženou stravu. Bohužel oblovky na parazity často umírají.
Heřmánkový čaj můžete použít i v případě plísní. Plíseň poznáte podle bílých skvrnek na noze oblovky. Šneka oddělte od ostatních, aby se plíseň nerozšířila na ostatní a koupejte ho v čaji jednou denně do doby, než plíseň vymizí.
Pokud má achatina nedostatek vápníku, má to za následek měkkou ulitu. Při uchopení do ruky může snadno prasknout. Dbejte na pravidelný a dostatečný přísun vápníku! Šnečka nikdy nezvedejte za novou část ulity (ta část nejblíže noze), je to její nejměkčí část a mohla by prasknout. Pokud si šnek ulitu poraní, dokáže si ji sám zacelit. Je k tomu však nutný vápník. Prasklinu na ulitě můžete provizorně zalepit náplastí bez polštářku, při větších poraněních se používá sádra.

PRAVIDLA DISKUZE
1. Své dotazy k chovu oblovek pište výhradně do diskuze níže, nevkládejte odkazy.
2. Nepište emaily, neodpovídám na ně, nevolejte na mobil, obojí je určeno jen pro zákazníky.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy jsou ihned smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

309 komentářů u Oblovka

 1. Ondra napsal:

  Dobrý den, našli jsme na zahradě oblovku. Nevíme jak je stará. Pořídili jsme jí box a podestýlku. V boxu má misku s vodou. Je aktivní, pije, ale nežere. Zkoušíme různou zeleninu ale ničeho se netkne. Máme ji víc jak týden. Můžete mi poradit? Děkuji

 2. Katinka napsal:

  Dobrý den 🙂

  Dostala jsem od kámošky tři mláďata šneků, jsou pouze 3 dny staří. Všichni jsou furt v substrátu zahrabaní a nechtějí vylézt. Nejsou ,ale zalepení. Viděla jsem ,že se i přes noc pohybují z místa na jiné místo ,ale většinou nejsou vůbec venku ,ale pořád v substrátu zahrabaní.
  Mám taky dva starší šneky (1 rok staří), dostala jsem je taky od známého ,ale už jim byli 3/4 týdny a byli opravdu energetický furt někam lezli.
  Proto se chci zeptat co je s mláďátky a taky jeden z mých dvou starších šneků se začal zahrabávat ,ale ten druhý se vůbec nezahrabává, nevíte co by s nim mohlo být?

  Děkuji za odpověď! 🙂

 3. makybara napsal:

  Dobrý dne chtěla bych se zaptat na otazku. Od jedné kamaradky jsm si vzala sneka protoze se o nej nechtela starat ma 3 roky. no a ja jsem si všimla že má takovou žlutou nohu více než ti moji moji maji takovou žluto bílou. Čím to může byt?? dekuji z odpověd, btw nedostaval najist treba dva mesíce atd. může to být tím

 4. AnimalLover napsal:

  Dobrý den, před nedávnem mé oblovky (zlatá a žravá) měly mladé, snažím se zjistit jejich druh, abych jim případně mohla najít nový domov, ale nikde nemůžu nic najít, špička ulity je tmavá s bílými flíčky a jinak mají po ulitě tmavé, černé tečky, jaký by to mohl být druh? Nemůžu to opravdu nikde najít.

 5. Roman napsal:

  Prosím jak často se má měnit supstrat

 6. Andrea napsal:

  Dobrý den,
  Dnes moje oblovka lezla po skle a když jsem se vrátila tak byla dole ,myslím že při pádu se zabořila ulitka do hlíny a ulita se rozbitá na konci a je uštípla ,jde vidět něco bílého ,ale oblovka vypadá v pohodě. Je zde nějaký způsob jakým ji můžu pomoc nebo si to zahojí sama? 🙂

 7. Kalira Silver napsal:

  Dobrý den,

  Mám dvě oblovky už skoro přes rok a nikdy až do dnes jsem s nimi neměla potíže. V poslední době se stali hodně neaktivními a jsou skoro furt v jejich ulitce, vylezou pouze když je porosím vodou nebo když je jdem nakrmit nějakým sálatem či když jim nesem okurek. Taky jsem si u jedny z mých oblovek všimla že má na sobě nějaké šedivé možná některé i trochu bílé skoro mikroskopické broučky. Nevím co je to zač ,ale začala jsem se o své šnečky obávat, mezitím jsem se vykoupala a nic u nich teďka nevidím. Za co jsem ráda ,ale docela by mě zajímalo co je tohle. 🙂

 8. Renata napsal:

  Dobrý den, mám doma tři 8mi měsíční oblovky, žerou, lezou, koupají se v mističce, ale už 3 týdny se ani jedna nezahrabala do hlíny. Je to problém nebo je vše v pořádku?

 9. Patrik Malc napsal:

  dobrý den mám dotaz jak rychle mládě oblovky roste

 10. leva napsal:

  Dobry den! Mam oblovku, krasnou, velkou jiz 3roky, celkem pravidelne ma velke mnozstvi vajicek. 17.5. nakladla naposled a vpravo za hlavou ji vyhrezla “trubice”, ktera je u konce zapachajici. Snek neji. Koupu ho v hermanku,v nem leze, ale nevim zda i pije. Chradne, nevite o co jde?
  Dekuji!
  Leva

 11. makybara napsal:

  Ahoj mohla bych se zeptat jestli muže byt achatina reticlata a achatina reticulata albino body spolu v boxu??

 12. Toman1 napsal:

  Dobrý den, mám dotaz. Jeden z mých šneků vrhl 150 vajíček. Vím, že potom šnek moc aktivní nebývá. Už je to 3. den co spí, má u sebe oblíbenou potravu (okorku), dostatečnou vlhkost, ale jen spí. Tak se chci zeptat jestli s ním nic není.

 13. martinak napsal:

  ahoj šneky už budu mít rok a vajíčka nikde .. je něco blbě ?

 14. Maťka napsal:

  Dobrý večer, potřebuji radu, mám 3 velké šneky a je to cca 30dní co nakladli vajíčka, ale stále se žádný šnečci nevylíhli. Čím to je,vylíhnou se ještě?

 15. Lukáš Vaníček napsal:

  Dobrý den chtěl bys se zeptat moje obovky jsou asi 1 týden zavíčkovaný byli zavíčkovaný 4, ale 2 se probudili. Je to problém?

 16. Ferin8 napsal:

  Dobrý den,
  Mám oblovku která měla vyhřeznutí volete, každopádně už to naštěstí nemá 🙂 Dávám jí nastrouhané jablko a nevím co to bylo, ale z té bubliny, která už tam není trčela nějaká hnědá věc, vypadalo to jako takový malý hnědý nehet. Teď už to tam není ale nejspíš to „upadlo“ a šnek to teď má na noze. Je to radula? Dá se bez ní žít?

 17. Radka napsal:

  Dobrý den, narazila jsem na váš článek o oblovkách. Oblovky chováme několik let a dosud jsme je v zimě /jak se zavíčkovaly/ přestali krmit i rosit a nechali v pokojíčku u synů. Někdy na jaře je zase začneme rosit a dáme jim jídlo a ony se odvíčkují. Klidně 3-4 měsíce je tedy nikdo nerosí ani nekrmí. Je to spatně? Děkuji za odpověď.

 18. aneta napsal:

  Děkuji za odpověď. Ještě se zeptám, musí mít nějaké suché místo v teráriu nebo to ma mít cele namocene?

 19. aneta napsal:

  Dobrý den, mám novou oblovku, chtěla bych se zeptat, jestli je nutné v noci mu svítit a jestli stačí cca 24 stupnu teplota? Děkuji:)

 20. martinak napsal:

  ahoj čím mám podávat mineralní krmivo pro plazy … nebo jim to mam davat samotny

 21. makybara napsal:

  Dobry den pardon že zase otravuji ale mam takovou menší otázku. Před týdnem jsem šnekům vyměnovala hlínu a od te doby mi nechce jeden šnek vůbec nechce vylést.Dala jsem před něj okurek a postříkala jsem ho vlažnou vodou a nic. Před třemi dny jsem ho teda čistila dala jsem před nej teda ten okurek atd. no ale vůbec nechtěl vylest jenom trošku vyles ale ani jsem neviděla jeho hlavu a pak zase zalezl už jsou to tři dny co je na jednom míste a terárium tochu zapáchá ale myslím si že je to okurkem ale nevím to jistě.Vubec nevím co to může byt ale potřebovala bych poradit (a omlouvám se že jsem vás otravovala)

 22. VeronikaP napsal:

  Dobrý den,

  chtěla bych se prosím zeptat, zda nemáte zájem o vajíčka oblovek a malé miminka. Případně, zda o někom nevíte, komu je můžeme darovat.
  Máme další snůžku vajíček, je čertstvá, takže je můžeme zničit, ale pokud by měl někdo zájem, rádi je darujeme. Také máme jednu snůžku, kterou jsme nestihli podchytit a už máme hromadu miminek. Za jakákoliv kontakt budu ráda.

  Děkuji a přeji krásný den
  Veronika P.

 23. makybara napsal:

  Dobrý den mohla bych se ještě zeptat, muže šnek ještě jíst hrušky a ovesné vločky? ty vločky jsem mu dneska dala asi tak 20 ale bojim se aby mu to něco neudelalo

  • Dobrý večer, hrušku ano, vločky podle mě jíst ani nebude. Není třeba s tím krmením tolik experimentovat. Dávejte mu různé saláty, okurku, jogurt, sýr, vajíčko natvrdo, namočené kočičí granule a hotovo. Nedávejte citrusy a rajčata. Není třeba se ptát na každé jídlo, to bych skutečně nedělala nic jiného. Už tak to tady spolu řešíme měsíce a já na to nemám čas. Díky za pochopení.

 24. makybara napsal:

  Dobry den mohla bych se zeptat??(mam ale docela dost otázek)
  1. jak můžu cestovat se šnekem aby se jim nic nestalo ( do čeho ho mam dát atd.)
  2. Můžou šneci jíst mandarinku,banán,brokolici,mouku a natě od mrkve??
  3. Šneci mají v terariu strašnou zimu. Tak jsem jim koupila stolní lampičku aby jim to tam hřálo ale když jsem to otočila na ně tak se schovali a nechteli vubec vylézt a nevím jestli ta lampička jim třeba neuškodí nebo tak něco.
  4.Můj šnek ma už rok a půl ale vubec mi neroste davam mu sepiovou kost ale nic
  5.Mám dva male sneky a pořat jsou zahrabaní jenom večer občas vylezou
  6.Jak můžu změnit vzhled ulity (jeden šnek ma jakoby poškrabanou ulitu nebo tak neco)

 25. makybara napsal:

  Ahoj mohla bych se zeptat chci šnekum uvařit vajíčko na tvrdo ale nevim co jim mám z toho dát mam jim dát žloutek nebo bílek?

 26. makybara napsal:

  Dobrý den dnes jak jsem šla uklidit šneky tak jsem si uvědomila že jsem tam nechala v miskách bílý jogur ale byl tam asi 2-3 dny a byl plesnivý ten větší šnek ho snedl kousek a ti menší skoro celý ale skoro tam kde nebyl plesnivý a tet se bojím aby mi neumřeli umřou nebo co mam delat aby neumřeli (jogurt jsem vyndala a misky umyla)

 27. makybara napsal:

  Dobrý den omlouvám se že už zase otravuji ale chtěla bych se jěště zeptat jestli je dobré dávat oblovkám granule (mám tartafood pellet pro slatko vodní želvy) sw nevím jestli jim to neublíží (jinak to vždycky sežerou celé). A jestě bych se chtěla zeptat chtěla bych dát do šnekária živé rostlinky a dočetla jsem se o pár druzích rostlinek ale nevím jestli to šnekovy něco neudělá (rostlinky jsou: lopatkovec, Zelenec, Bromelie, Šplhavec, Bělomech mohla bych je tam dát všechny??? A neuškodí šnekům ani jejich květy???)

 28. makybara napsal:

  Dobry den, mohla bych se vás zeptat mám jednu asi roční oblovku a další dvě asi čtyř mesíční a kamarádka mi řekla abych je dala od sebe že ta největší jim může vyžrat něco z ulity a umřou ale nevím jestli je to pravda (velká oblovka je immaculata a ty dvě ostatní jsou reticulaty). A jestli bych se mohla ještě zeptat mohla bych dávat oblovkám piškoty, šlupky od melounu nebo samotný meloun???A jedna oblovka je menší než ta druhá ale jsou uplně ve stejný den narození a nevím co bych jim měla dát aby vyrostly (sepiovou kost tam mají ale nechtejí ji jíst) Děkuji za odpověd

 29. SarkaV napsal:

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat na informaci ohledně oblovky. Našla jsem si Vás na Vašich chovatelských stránkách.
  Mám oblovky 3, jednu mám skoro tři roky a zbylé asi rok a půl. Minulý týden jsem si všimla, že ta starší ztrátí od konce ulity (úzské části spirálky) ulitu. Hned jsem koupila sépiovou kost, ale nevím, zda ji dostatek vápníku pomůže nebo je nějak více nemocná a cosi ji požírá ulitu. Takhle se mi nezdá. Pohybuje se v teráriu normálně i jí co vidím.

  Moc děkuji za odpověď a hezký den

Napsat komentář