Oblovka

Podívejte se na reportáž o oblovkách natočenou u nás v pořadu Polopatě (čas 30:34).

hlídání šneků PrahaTaxonomické zařazení 

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: měkkýši (Mollusca)
Třída: plži (Gastropoda)
Řád: plicnatí (Pulmonata)
Čeleď: Achatinidae
Rod: oblovka (Achatina)

Obecně o achatinách

Oblovka či achatina jsou názvy největšího suchozemského šneka, jehož původním domovem je rovníková Afrika, v našich podmínkách ho tedy venku nepotkáte. Pokud někomu oblovka „přeroste přes hlavu“, neměla by se v žádném případě pouštět do volné přírody. Pro naši přírodu by se stala pohromou, protože se rychle množí a sežere vše, na co přijde. Oblovek existuje okolo 200 druhů, liší se především svou velikostí a zbarvením ulity i nohy (šnečího tělíčka), ale i náročností na prostředí. K nejznámějším a nejrozšířenějším druhům patří oblovka žravá (Achatina fulica), oblovka obrovská (Achatina achatina) a oblovka šíťkovaná (Achatina reticulata). Africký šnek je nenáročný mazlíček vhodný pro alergiky a dožívá se 5 až 8 let. Jeho sliz prý dokonce pomáhá při ekzémech a vyrážkách.

Chov oblovek

Přestože jsou oblovky původem z Afriky, velice jednoduše se dají chovat i u nás doma. Nejideálnější pro jejich chov je terárium, které by mělo být prostorné vzhledem k tomu, že šneci, respektive jejich ulity, mohou v zajetí dorůstat až 20 cm (největší oblovka světa má dokonce 39,3 cm). Můžete použít však i akvárium s víkem nebo plastový box. S plastovým boxem se při čistění lépe manipuluje než s těžkým skleněným teráriem. Ubikaci můžete šnekům vybavit živými květinami (v tom případě se s nimi však hned rozlučte), kůrou či mechem, který dobře zadržuje vlhkost. Nedoporučuji kameny, protože by si o ně oblovky mohly rozbít ulitu. Někteří chovatelé do terária umisťují i UVB žárovku kvůli vitamínu D3. Ten je třeba zajistit buď touto žárovkou, sluncem nebo potravou (např. vaječným žloutkem). Terárium by mělo být umístěno na světlém, teplém místě. Teplo v ubikaci je možné dohnat lampičkou, výhřevnými kameny nebo deskami upevněnými na boky terária. Ideální teplota prostředí je okolo 27°C. Nevadí jim však ani teplota o dva stupně vyšší. Při teplotě pod 20°C jsou achatiny méně aktivní, méně přijímají potravu. K zimnímu spánku se však tito šneci neukládají a neměli bychom je tedy přes zimu dávat do chladné, tmavé místnosti jako třeba želvy. Při poklesu teploty prostředí se oblovky někdy zavíčkují nebo se zavrtají do substrátu a na krmení vylézají méně často. Pokud je šnek zavíčkovaný dlouho a nekonzumuje potravu, bude nejspíš nemocný nebo mu nevyhovuje teplota prostředí či vlhkost. Achatiny vyhledávají vlhko (80 – 90 %), takže by se jim terária měla pravidelně rosit vodou. hlídání obovek v PrazeNe však tolik, aby jim půda plesnivěla. Jako substrát do terária použijte lignocel nebo klasický rašelinový terarijní substrát, který seženete v každých chovatelských potřebách. Podestýlka vás vyjde na částku okolo 70 Kč. Substrát by měl být stále kyprý, aby se do něj šneci mohli lehce zahrabávat. Každý den by se z povrchu substrátu měl odstraňovat trus a zbytky potravy, jinak se v půdě začnou množit larvy octomilek, které oblovkám škodí. Jednou za 14 dní je dobré substrát vyměnit celý. Oblovku bychom neměli chovat jen jednu, ale aspoň dvě od jednoho druhu, rády si totiž užívají společnost ostatních jedinců. Je možné chovat pospolu více druhů oblovek, ale pozor na to, že se některé druhy mezi sebou mohou i křížit.

Krmení oblovek

Krmení oblovek není finančně náročné, i když opravdu velice rády jedí. Spořádají téměř cokoliv, ale přednost dávají zelenině. Nejlépe se mi osvědčily různé druhy salátů, čínské zelí, okurka a v létě pampeliška. Můžete zkusit oblovkám nabídnout i jiné druhy zeleniny a ovoce. Pozor však dejte na citrusy, ty odvápňují a zároveň naleptávají ulitu. Diskutabilní jsou i rajčata, někteří chovatelé je doporučují, jiní před nimi varují. Někteří chovatelé mají dobré zkušenosti s podáváním sýru, kočičích nebo psích granulí, vajíčka vařeného na tvrdo a tvarohu. Raději se vyhněte vařeným těstovinám a rýži, oblovky tato jídla nedokážou strávit. Pro růst pevné ulity je nutný pravidelný přísun vápníku. Zajistíte ho sépiovou kostí nebo vyvařenou vaječnou skořápkou či dolomitem. V teráriu nezapomeňte ani na misku s vodou. Oblovky rády pijí nebo se v misce aspoň koupou:)

Rozmnožování oblovek

Achatiny jsou hermafroditi, to znamená, že mají jak samčí, tak samičí pohlavní orgány. Existuje jen jeden druh, který je samooplozující, a to Achatina immaculata. K oplození u ostatních druhů dojde pouze v případě, že chováte jedince dva. Páření rozpoznáte tak, že uvidíte dvě oblovky přitisknuté k sobě  za spodní část nohy. Nikdy od sebe šneky neodtrhávejte, mohli byste jim ublížit. K prvnímu páření dochází ve věku cca 8 měsíců, tato doba se však mění v závislosti na druhu. Před nakladením vajíček oblovky přestávají přijímat potravu. Množství vajíček bývá proměnlivé, obvykle jich bývá okolo 300 a jsou podobná antiperlím. hlídání oblovek PrahaPokud nestojíte o to odchovat všechny jedince, jednoduše vajíčka odeberte a rozdrťte, zmrazte nebo přelijte horkou vodou. Jako prevenci před nechtěným odchovem mláďat můžete pospolu chovat různé druhy achatin, které mají podobné požadavky na chov. Dopředu si však zjistěte, jestli nejsou schopny se spolu křížit. Vajíčka, která chcete nechat vylíhnout, je vždy lepší od rodičů odebrat, protože ti mohou vajíčka pozřít. Vajíčka dáme do větratelné krabičky se substrátem. Za 10 dnů můžete očekávat vylíhnutí malých šnečků. Ti jsou velcí několik milimetrů. Skořápky z vajíček neodstraňujte, malé oblovky je sežerou. Mladé šnečky krmíme stejně jako dospělé jedince s důrazem na příjem vápníku. Při velikosti ulity zhruba 3,5 cm můžete oblovky přidat k dospělým jedincům.
A pozor, některé druhy oblovek jsou živorodé, rodí tedy rovnou živá mláďata!;)

Nemoci oblovek

hlídání achatin PrahaI achatiny mohou trpět nemocemi, jejich nejčastější příčinou jsou parazité, plísně a nedostatek vápníku. Přítomnost parazitů poznáte tak, že je šnek zalezlý v ulitě, může z něj vytékat zapáchající tekutina. V případě napadení parazity je třeba šneka umýt ve vlažné vodě, případně vykoupat v heřmánkovém čaji a oddělit ho od ostatních do čistého, vybaveného boxu. Dbejte na vyváženou stravu. Bohužel oblovky na parazity často umírají.
Heřmánkový čaj můžete použít i v případě plísní. Plíseň poznáte podle bílých skvrnek na noze oblovky. Šneka oddělte od ostatních, aby se plíseň nerozšířila na ostatní a koupejte ho v čaji jednou denně do doby, než plíseň vymizí.
Pokud má achatina nedostatek vápníku, má to za následek měkkou ulitu. Při uchopení do ruky může snadno prasknout. Dbejte na pravidelný a dostatečný přísun vápníku! Šnečka nikdy nezvedejte za novou část ulity (ta část nejblíže noze), je to její nejměkčí část a mohla by prasknout. Pokud si šnek ulitu poraní, dokáže si ji sám zacelit. Je k tomu však nutný vápník. Prasklinu na ulitě můžete provizorně zalepit náplastí bez polštářku, při větších poraněních se používá sádra.

Své dotazy k chovu oblovek pište do diskuze níže. Prosím, nevkládejte odkazy. V žádném případě prosím nevolejte a nepište na mobil, ten je určen jen pro zákazníky. Děkuji ze pochopení. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

273 komentářů u Oblovka

 1. makybara napsal:

  Dobry den, můžete mi s nečím poradit prosim? Říká e že když má šneček v terariu mušky tak se tam má dat hřebíček ale nevím jestli je to pravada my máme jenom celý hřebíček a bojím se aby to sneckovi něco neudelalo

 2. VeronikaP napsal:

  Dobrý den,
  chtěla bych se s Vámi prosím poradit o malých šnečcích. Bohužel jsme ve školce neuhlídali vajíčka a máme asi tak 200 maličkých šnečků (možná více). Chceme je darovat a nechat si jich pár nechat. Než je darujeme, tak bych jim chtěla poskytnout dobré prostředí. Mám je zatím v plastovém boxu s víkem. Dala jsem jim okurku, rozmačkala kousek melounu. Je to pro ně zatím dostačující? Máme vápník v prášku na posypání potravy. Poradíte mi prosím když tak, co bych pro ně mohla udělat dalšího? Tím, že jich je tak hodně, docela špatně se čistí a manipuluje se s něma 🙂
  Děkuji a přeji hezký den, Veronika

 3. makybara napsal:

  Dobrý den dnes jsem šla vyčistit akvárium se šnekama a když jsem ho otevřela tak z nej šel hrozny zapach jedno achatina je aktivní a živá ale ta druhá je hodne v ulite má na sobě vrstvu mokre hlíny a smrdí a moc nežere nevylezla z ulity už tak tyden mozna více. Rpzprašovačem jsem ji namočila ultku a trošku i telicko zalezle v ulitce dala jsem k ní okurek ale ona nevylezla. (je ze zverimexu ale mám jí už tak pul roku) Myslíte že je mrtvá ? Mám od ní oddelit další ho snecka který je s ni v akvariu?

 4. Danieel napsal:

  Dobrý den.Mám dvě oblovky cca rok stary,a uz 5 mesicu jeden z nich snasi vajicka kazdých temer 40 dni. Mám je v akvariu 60x30cm. Jidla a prostoru maji dostatek.Chci se tedy zeptat ,jestli to neni nejak casto taková snuška a aby se ten snecek nevysilil a nezemrel treba.Mám je tak nechat?

 5. makybara napsal:

  Dobry den mohla bych se zeptat jestli mohu dat sneckum piskoty a bílý jogurt? dekuji za odpověď

 6. makybara napsal:

  Dobrý den omlouvám se že zase otravuji ale potřebuji se zeptat chtěla bych si nechat ulitu od snečka který už asi umřel jak jsem vám psala ale nevím jak to mám udělat vím ze se nekde psalo že se má vyvařit v horké vodě atd. ale nevím jestli je to pravda tak se vás jdu zeptat. A potřebovala bych se zeptat ještě na jednu otázku ostatní dva šnečci byly mrtvím sneckem asi 14 dní ale nevím jestli uz byl mrtví tak se vás potřebuji zeptat jestli od něj nemohli něco chytit jeden šneček je aktivní jako je vždycky ale ten druhej je zalezlej v ulite a nechce vylest má nasobě hlínu a nechci na něj hodně stříkat abych ho neutopila jak ho mám probudit a ujistit že není mrtví. Zrovna měním starý supstrát jak jste mi psala DĚKUJI ZA ODPOVĚD

 7. makybara napsal:

  Dobrý den dnes jsem šla poklízet šneky a jeden ten nejstarší je zalezlí v ulite ma konec nohy hnědej a trochu nejaké bíle skvrny na ní obávam se že je mrtví ale potřebuji se nekoho zeptat. A ještě mam jednu otázku s velkým snekem byly i další dva šneci v teráriu ten nejmadší je zalezli v ulite ma tam aji trichu hliny takže ho nejde videt a trošilinku jsem ho postříkala ale jenom trošku aby se neutobyl ale nechce vylest. A jěště jsem zapoměla říct že terárium strašně zapácha a ostatní jsem od toho jednoho oddelila nemůžou t chytit od nej? Nebo co mam delat?

 8. makybara napsal:

  Dobrý den, omlouvám se že vás zase otravuji ale potřebovala bych se ještě na něco zeptat mám ještě jednu cca půl roční Achatinu iredalu a tu můžu dát taky k těm dvou předchozím achatinám bojím se aby ta největší je nesežrala a aby se nespářili tak se jdu radši zeptat. DĚKUJI ZA ODPOVĚD

 9. makybara napsal:

  Dobrý den, mohla bych se zeptat na jednu otázku? Koupila jsem si velké terárium. Mám dva šneky druhu achatina reticulata (cca 3 roky) a imaculata (cca rok) mohla bych je dát dohromady do jednoho terária DĚKUJI ZA ODPOVĚD.

 10. Šneky97 napsal:

  Děkuji za odpověď, se zvýšením venkovních teplot jsem šneky dal pryč od topení, čímž se zlepšila vlhkost a šneci jsou více aktivní, tak snad jsou spokojeni 🙂 Jen se chci ještě zeptat, na jakou dobu se mohou přibližně zahrabat, aby to bylo ještě normální? Děkuji

 11. Šneky97 napsal:

  Dobrý den, nedávno jsem dostal dvě centimetrové oblovky, zatím jsou v plastovém boxu, se síťovanou plastovou střechou. dávám je k topení a přikrývám dečkou, vlhkost držím v pořádku, teplotu kolem 23 stupňů, ale není stabilní. Uvažuji nad koupí topné folie a termostatu, jaká folie by byla nejlepší? 7, 8, 15W? A kde ji nejlépe umístit. Předem děkuji za odpověď

 12. makybara napsal:

  Dobrý den mohla bych se zeptat na jednu otázku? Šneček je už asi měsíc zavíčkovaný a když jsem ho postříkala vlažnou vodou tak se neprobudil vím že mu je zima a snažím se mu dát tu nejlepší teplotu ale nechce se pořát probudim mohla bys te mi poradit jak ho mám probudit? DĚKUJI ZA ODPOVĚD

 13. Ferin8 napsal:

  Dobrý den, mám šneka zavrtaného už asi 14 dní. Vlhkost se snažím udržovat a teplotu má tak přibližně 21 nebo 22°C. Možná je zavíčkovaný, to jsem se nedíval ale mám se podívat? Už se mi to jednou stalo a tak jsem se podival, zjistil jsem, že je zavíčkovaný a druhý den se probudil.

 14. makybara napsal:

  Dobrý den mám malého šnečka ze zverimexu (iredalu) nechce moc jíst ale žere sépiovou kost ulitu má jinak jako ostatní šneci jako kdyby takovou nepřesnou nebo tak už jí mám tak čtyři měsíce a nelepší se to. DĚKUJI ZA ODPOVĚD

 15. laskonka napsal:

  Dobrý večer,mám dotaz ohledně afrického šneka máme ho asi dva roky a ted se zavíčkoval už měsíc nevylezl, nejí.Dali jsme ho do vlažné vody a nereagoval.Vyčistili akvarium a vícko je tvrdé šnek nezapáchá.Je mrtvý?

 16. makybara napsal:

  Dobry den mohla bych se zeptat jak se na oblovkách projevi zima DEKUJI ZA ODPOVED

 17. makybara napsal:

  Dobrý den včera se mi spařili vecer dvě achatiny reticulaty ale ještě nemají vajíčka kdy je budou mit
  a jak se projevuji u oblovek příznaky.Mohla bych se zeptat jeste na jednu otázku moje stara achatina reticulata ma na konci ulity utrhlou ulitu co stim mam delat

 18. makybara napsal:

  mam to skusit mam je dat k sobe přes noc nesežerou se

 19. makybara napsal:

  dobry den mohla bych se zeptat jestli se muze sparit trileta achatina reticulata s rocní achatinou immaculatou předem dekuji za odpověď a muze se achatina zavíčkovat když je ji zima je aji dost neaktivni

 20. Adam46 napsal:

  Dobrý den. Je normální, že oblovky obrovské zahrabou svoje vajíčka pod substrát? Děkuji za odpověď.

 21. makybara napsal:

  Dobry den mám achatinu iredailu a ta je porad zalezla skoro az v ulite nechce ani zrat myslite ze je to zimou

 22. kryldaniel napsal:

  Dobrý den.

  Naše oblovka je podstatně méně aktivní než byla. Víceméně je zalezlá v ulitě nebo přisáta na sepiovce. Je to způsobené změnou počasí a vlastně i teplotou v bytě nebo se máme obávat něčeho jiného? Máme jí v akvárce bez topného tělesa.

  Děkuji.

 23. makybara napsal:

  Dobrý dendnes sem si vsimla ze snecek je na skle je to dobrá správa?(jsem,s té minule otázky)

 24. makybara napsal:

  dobrý den spletla jsem se pod vodou byl jen pet min.omlouvam se

 25. makybara napsal:

  co kdys se utopila ona uz umrela

 26. makybara napsal:

  a ještě z ní hned vylezlo asi tak do tri sekund hovinko

 27. makybara napsal:

  Dobrý den mám achatinu iredailu včera sem ji sla ukazat kamarádce a ona byla ve vode pak se tam tak pul hodiny zašprajcla
  a byla tam pak sem ji vitahla a zacala z ní týct voda a pěna tet nechce vilíst a uz je skoro v ulite co mam delat prosím pradte

 28. Iva napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám necelý týden doma afrického šneka a nechce žrát nic jiného než sépiovou kost. Je to normální?

 29. makybara napsal:

  Dobrý den co by seme stalo kdyby se Immaculata sparila s reticulatou a jeste immaculata z iredalou

 30. makybara napsal:

  Dobrý den chtěla bych se zeptat dnes si budu kupovat ve zverimeksu achatinu iredaelu má čtyři měsíce a nemám
  na ní terárko můžu jí dát k půlroční achatine immaculate
  Děkuji za odpověď

Napsat komentář