Oblovka

Podívejte se na reportáž o oblovkách natočenou u nás v pořadu Polopatě (čas 30:34).

hlídání šneků PrahaTaxonomické zařazení 

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: měkkýši (Mollusca)
Třída: plži (Gastropoda)
Řád: plicnatí (Pulmonata)
Čeleď: Achatinidae
Rod: oblovka (Achatina)

Obecně o achatinách

Oblovka či achatina jsou názvy největšího suchozemského šneka, jehož původním domovem je rovníková Afrika, v našich podmínkách ho tedy venku nepotkáte. Pokud někomu oblovka „přeroste přes hlavu“, neměla by se v žádném případě pouštět do volné přírody. Pro naši přírodu by se stala pohromou, protože se rychle množí a sežere vše, na co přijde. Oblovek existuje okolo 200 druhů, liší se především svou velikostí a zbarvením ulity i nohy (šnečího tělíčka), ale i náročností na prostředí. K nejznámějším a nejrozšířenějším druhům patří oblovka žravá (Achatina fulica), oblovka obrovská (Achatina achatina) a oblovka šíťkovaná (Achatina reticulata). Africký šnek je nenáročný mazlíček vhodný pro alergiky a dožívá se 5 až 8 let. Jeho sliz prý dokonce pomáhá při ekzémech a vyrážkách.

Chov oblovek

Přestože jsou oblovky původem z Afriky, velice jednoduše se dají chovat i u nás doma. Nejideálnější pro jejich chov je terárium, které by mělo být prostorné vzhledem k tomu, že šneci, respektive jejich ulity, mohou v zajetí dorůstat až 20 cm (největší oblovka světa má dokonce 39,3 cm). Můžete použít však i akvárium s víkem nebo plastový box. S plastovým boxem se při čistění lépe manipuluje než s těžkým skleněným teráriem. Ubikaci můžete šnekům vybavit živými květinami (v tom případě se s nimi však hned rozlučte), kůrou či mechem, který dobře zadržuje vlhkost. Nedoporučuji kameny, protože by si o ně oblovky mohly rozbít ulitu. Někteří chovatelé do terária umisťují i UVB žárovku kvůli vitamínu D3. Ten je třeba zajistit buď touto žárovkou, sluncem nebo potravou (např. vaječným žloutkem). Terárium by mělo být umístěno na světlém, teplém místě. Teplo v ubikaci je možné dohnat lampičkou, výhřevnými kameny nebo deskami upevněnými na boky terária. Ideální teplota prostředí je okolo 27°C. Nevadí jim však ani teplota o dva stupně vyšší. Při teplotě pod 20°C jsou achatiny méně aktivní, méně přijímají potravu. K zimnímu spánku se však tito šneci neukládají a neměli bychom je tedy přes zimu dávat do chladné, tmavé místnosti jako třeba želvy. Při poklesu teploty prostředí se oblovky někdy zavíčkují nebo se zavrtají do substrátu a na krmení vylézají méně často. Pokud je šnek zavíčkovaný dlouho a nekonzumuje potravu, bude nejspíš nemocný nebo mu nevyhovuje teplota prostředí či vlhkost. Achatiny vyhledávají vlhko (80 – 90 %), takže by se jim terária měla pravidelně rosit vodou. hlídání obovek v PrazeNe však tolik, aby jim půda plesnivěla. Jako substrát do terária použijte lignocel nebo klasický rašelinový terarijní substrát, který seženete v každých chovatelských potřebách. Podestýlka vás vyjde na částku okolo 70 Kč. Substrát by měl být stále kyprý, aby se do něj šneci mohli lehce zahrabávat. Každý den by se z povrchu substrátu měl odstraňovat trus a zbytky potravy, jinak se v půdě začnou množit larvy octomilek, které oblovkám škodí. Jednou za 14 dní je dobré substrát vyměnit celý. Oblovku bychom neměli chovat jen jednu, ale aspoň dvě od jednoho druhu, rády si totiž užívají společnost ostatních jedinců. Je možné chovat pospolu více druhů oblovek, ale pozor na to, že se některé druhy mezi sebou mohou i křížit.

Krmení oblovek

Krmení oblovek není finančně náročné, i když opravdu velice rády jedí. Spořádají téměř cokoliv, ale přednost dávají zelenině. Nejlépe se mi osvědčily různé druhy salátů, čínské zelí, okurka a v létě pampeliška. Můžete zkusit oblovkám nabídnout i jiné druhy zeleniny a ovoce. Pozor však dejte na citrusy, ty odvápňují a zároveň naleptávají ulitu. Diskutabilní jsou i rajčata, někteří chovatelé je doporučují, jiní před nimi varují. Někteří chovatelé mají dobré zkušenosti s podáváním sýru, kočičích nebo psích granulí, vajíčka vařeného na tvrdo a tvarohu. Raději se vyhněte vařeným těstovinám a rýži, oblovky tato jídla nedokážou strávit. Pro růst pevné ulity je nutný pravidelný přísun vápníku. Zajistíte ho sépiovou kostí nebo vyvařenou vaječnou skořápkou či dolomitem. V teráriu nezapomeňte ani na misku s vodou. Oblovky rády pijí nebo se v misce aspoň koupou:)

Rozmnožování oblovek

Achatiny jsou hermafroditi, to znamená, že mají jak samčí, tak samičí pohlavní orgány. Existuje jen jeden druh, který je samooplozující, a to Achatina immaculata. K oplození u ostatních druhů dojde pouze v případě, že chováte jedince dva. Páření rozpoznáte tak, že uvidíte dvě oblovky přitisknuté k sobě  za spodní část nohy. Nikdy od sebe šneky neodtrhávejte, mohli byste jim ublížit. K prvnímu páření dochází ve věku cca 8 měsíců, tato doba se však mění v závislosti na druhu. Před nakladením vajíček oblovky přestávají přijímat potravu. Množství vajíček bývá proměnlivé, obvykle jich bývá okolo 300 a jsou podobná antiperlím. hlídání oblovek PrahaPokud nestojíte o to odchovat všechny jedince, jednoduše vajíčka odeberte a rozdrťte, zmrazte nebo přelijte horkou vodou. Jako prevenci před nechtěným odchovem mláďat můžete pospolu chovat různé druhy achatin, které mají podobné požadavky na chov. Dopředu si však zjistěte, jestli nejsou schopny se spolu křížit. Vajíčka, která chcete nechat vylíhnout, je vždy lepší od rodičů odebrat, protože ti mohou vajíčka pozřít. Vajíčka dáme do větratelné krabičky se substrátem. Za 10 dnů můžete očekávat vylíhnutí malých šnečků. Ti jsou velcí několik milimetrů. Skořápky z vajíček neodstraňujte, malé oblovky je sežerou. Mladé šnečky krmíme stejně jako dospělé jedince s důrazem na příjem vápníku. Při velikosti ulity zhruba 3,5 cm můžete oblovky přidat k dospělým jedincům.
A pozor, některé druhy oblovek jsou živorodé, rodí tedy rovnou živá mláďata!;)

Nemoci oblovek

hlídání achatin PrahaI achatiny mohou trpět nemocemi, jejich nejčastější příčinou jsou parazité, plísně a nedostatek vápníku. Přítomnost parazitů poznáte tak, že je šnek zalezlý v ulitě, může z něj vytékat zapáchající tekutina. V případě napadení parazity je třeba šneka umýt ve vlažné vodě, případně vykoupat v heřmánkovém čaji a oddělit ho od ostatních do čistého, vybaveného boxu. Dbejte na vyváženou stravu. Bohužel oblovky na parazity často umírají.
Heřmánkový čaj můžete použít i v případě plísní. Plíseň poznáte podle bílých skvrnek na noze oblovky. Šneka oddělte od ostatních, aby se plíseň nerozšířila na ostatní a koupejte ho v čaji jednou denně do doby, než plíseň vymizí.
Pokud má achatina nedostatek vápníku, má to za následek měkkou ulitu. Při uchopení do ruky může snadno prasknout. Dbejte na pravidelný a dostatečný přísun vápníku! Šnečka nikdy nezvedejte za novou část ulity (ta část nejblíže noze), je to její nejměkčí část a mohla by prasknout. Pokud si šnek ulitu poraní, dokáže si ji sám zacelit. Je k tomu však nutný vápník. Prasklinu na ulitě můžete provizorně zalepit náplastí bez polštářku, při větších poraněních se používá sádra.

PRAVIDLA DISKUZE
1. Své dotazy k chovu oblovek pište výhradně do diskuze níže, nevkládejte odkazy.
2. Nepište emaily, neodpovídám na ně, nevolejte na mobil, obojí je určeno jen pro zákazníky.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy jsou ihned smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

398 komentářů u Oblovka

  1. Anonym_B napsal:

    Dobrý večer,
    moje oblovka už dva dny nevylezla, tak jsem se šla podívat a je zavíčkovaná. Už se nám to párkrát stalo a stačilo ji umýt ve vodě, ale teď nic, pořád nevylezla už je to přes 12 hodin. Už je jí také pár let , může být mrtvá?

Napsat komentář