Oblovka

Podívejte se na reportáž o oblovkách natočenou u nás v pořadu Polopatě (čas 30:34).
Edit k videu: Jedná se o video z roku 2014, proto bych ráda zaktualizovala informace v něm uvedené.
1. Rašelina jako substrát ano, ale smíchat s mletým vápencem. Sama o sobě je kyselá.
2. Do ubikace nikdy nedávat keramické misky, ale plastové. Nedáváme ani kameny, co se týče tepla, zajišťujete ho topnými foliemi přilepenými na ubikaci z vnější strany. Lampy nedávat, mohou šneka popálit nebo přehřát.
3. Šneky nekrmíme ničím, co obsahuje mouku, namočené granule nebo piškoty nesmí.
4. Šneky nekoupeme v čaji, pouze je jím omýváme. Miska s vodou v ubikaci není třeba.

hlídání šneků PrahaTaxonomické zařazení 

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: měkkýši (Mollusca)
Třída: plži (Gastropoda)
Řád: plicnatí (Pulmonata)
Čeleď: Achatinidae
Rod: oblovka (Achatina)

Obecně o achatinách

Oblovka či achatina jsou názvy největšího suchozemského šneka, jehož původním domovem je Afrika a Madagascar, v našich podmínkách ho tedy venku nepotkáte. Pokud někomu oblovka „přeroste přes hlavu“, nesmí se v žádném případě pouštět do volné přírody. Pro naši přírodu by se stala pohromou, protože se rychle množí a sežere vše, na co přijde. Oblovek existuje okolo 200 druhů, liší se především svou velikostí a zbarvením ulity i nohy (šnečího tělíčka), ale i náročností na prostředí. Africká oblovka je nenáročný mazlíček vhodný pro alergiky a jeho sliz dokonce pomáhá při ekzémech a vyrážkách. Oblovka se dožívá nejčastěji 5 až 8 let. Sama mám však doma již devítiletou Achatinu ghanu.

Nejznámější druhy oblovek

Lissachatiny

Oblovka žravá (Lissachatina fulica)

Někdy se nazývá Oblovka maurická. Dorůstá velikosti 15 cm a může naklást až 400 vajíček. Je invazivním druhem, třeba na Floridě je přemnožená. Má hodně poddruhů, např. Lissachatina fulica hamillei, Lissachatina fulica hamillei Rodatzi nebo Lissachatina fulica Madagascar.

Oblovka rezavá (Lissachatina immaculata)

Dorůstá velikosti až 13 cm a může naklást 150 vajíček. Jedná se o samoopolozující druh, takže k rozmnožení nepotřebuje druhého jedince, mláďata však bývají geneticky poškozená. Ve své domovině jsou ohrožené a je zakázáno je vyvážet.

Oblovka šíťkovaná (Lissachatina reticulata)

Jedná se o nejčastěji chovanou oblovku vůbec, hovorově se nazývá „retka“. Dorůstá až 20 cm a po pohlavní dopělosti (6. až 9. měsíc) může naklást až 500 vajíček několikrát ročně. Jsou nenáročné na chov, výjiměčně aktivní přes den a více společenské, než ostatní druhy achatin.

Oblovka zlatá (Lissachatina iredalei)

Dorůstá 7 cm a rodí živá mláďata! Jedná se o stromového šneka, který ocení jídlo ve výškách a taky větvičky na lezení. Poznáte ji podle proužku na noze. Má dvě varianty – albinotickou a červenou (Platymma tweediei), která se kvůli náročným podmínkám na chov u našich chovatelů nedaří.

Archachatiny

Archachatina marginata

Má velké množství poddruhů. Pohlavně dospívá v 9. až 10. měsících věku.

Achatiny

Oblovka obrovská (Achatina achatina

Jedná se o jeden z největších druhů oblovek, může dorůst až 30 cm. Pohlavně dospívá až ve dvou letech a poměrně neochotně se množí, když už, tak dává v jedné snůšce až 300 vajíček.

Achatina zanzibarica

Má ráda vlhko (až 90% vlhkost) a vyšší terárium. Rodí živá mláďata.

Chov oblovek

Přestože jsou oblovky původem z Afriky, velice jednoduše se dají chovat i u nás doma. Nejideálnější pro jejich chov je terárium, které by mělo být prostorné vzhledem k tomu, že šneci, respektive jejich ulity, mohou v zajetí dorůstat až 20 cm (největší oblovka světa má dokonce 39,3 cm). Můžete použít však i akvárium s víkem nebo plastový box z Ikea nebo Pepco. S plastovým boxem se při čistění lépe manipuluje než s těžkým skleněným teráriem. Ubikaci můžete šnekům vybavit živými květinami (v tom případě se s nimi však hned rozlučte), kůrou či mechem, který dobře zadržuje vlhkost. Z rostlin, které se k oblovkám hodí, mohu vyjmenovat šplhavnici (Potos), bromélii nebo lopatkovec. Rozhodně do ubikace nedávejte kameny nebo keramické misky, protože by si o ně oblovky mohly rozbít ulitu. Jako domeček pro oblovky můžete použít kokosovou skořápku, ale často plesniví kvůli vlhkosti, tak ji nechávejte vyschnout.
Teplo oblovkám zajistíte výhřevnými deskami nebo foliemi přilepenými na boky terária nebo výhřevnými podložkami, rozhodně nevhodné je do terária umisťovat žárovku kvůli teplu nebo vitamínu D3. Ten zajistíte potravou (např. vařeným vaječným žloutkem). Ideální teplota prostředí v teráriu je okolo 27°C, ale vždy záleží na druhu achatiny, kterou chováte, proto si o ní vždy zjistěte, jaké podmínky (především teplo a vlhko) potřebuje. Při teplotě pod 20°C jsou achatiny méně aktivní, méně přijímají potravu. K zimnímu spánku se však tito šneci neukládají a neměli bychom je tedy přes zimu dávat do chladné, tmavé místnosti jako třeba želvy. Při poklesu teploty prostředí nebo při nevhodných podmínkách se oblovky někdy zavíčkují nebo se zavrtají do substrátu a na krmení vylézají méně často. Pokud je šnek zavíčkovaný dlouho a nekonzumuje potravu, bude nejspíš nemocný nebo mu nevyhovuje teplota prostředí či vlhkost, proto je třeba upravit podmínky.
Achatiny vyhledávají vlhko (80 – 90 %), takže by se jim terária měla pravidelně rosit vodou. hlídání obovek v PrazeNe však tolik, aby jim půda plesnivěla. Jako substrát do terária použijte lignocel nebo klasický rašelinový terarijní substrát, který seženete v každých chovatelských potřebách. Rašelinu je však třeba míchat s vápnitým dolomitem, je sama o sobě dost kyselá a dolomit navíc pomůže v boji proti muškám. Podestýlka vás vyjde na částku okolo 70 Kč. Substrát by měl být stále kyprý a dostatečně hluboký, aby se do něj šneci mohli lehce zahrabávat. Každý den by se z povrchu substrátu měl odstraňovat trus a zbytky potravy. Přibližně jednou za 14 dní je dobré substrát vyměnit celý.
Oblovky v žádném případě není vhodné dávat „vyvenčit“ ven na trávu a na sluníčko! Jsou to převážně noční zvířata (kromě Oblovky šíťkované), mohou se rychle přehřát a z půdy si mohou přinést různé parazity.
Oblovky jsou společenské, proto se nedoporučuje chovat jen jednu. Vypozorovala jsem, že ve dvou bývají veselejší, pokud jeden z nich umře, druhý se zahrabe a nechce přijímat potravu. Chovat pospolu více druhů oblovek není vhodné, protože každý druh potřebuje jiné podmínky chovu a navíc se spolu některé mohou křížit. Křížením se nejen kazí čistota jednotlivých druhů oblovek, ale může se taky stát, že oblovka nebude anatomicky schopna naklást vajíčka, protože budou příliš velká. Křížení může nastat mezi achatinou a achatinou, mezi archachatinou a archachatinou a mezi lissachatinou a lissachatinou, ale rozhodně ho nedoporučuji. Teoreticky je tedy možné chovat např. achatinu s lissachatinou nebo archachatinou atd. bez hrozby křížení, ale moc se mi to neosvědčilo, přišlo mi, že se jiné druhy prostě nerozumí.
Dále jsem vypozorovala, že albinotické varianty druhů bývají obecně aktivnější, než ty klasicky zbarvené.

Krmení oblovek

Tím, že jsou oblovky většinou noční zvířata, měly by se krmit večer. Krmení oblovek není finančně náročné, i když opravdu velice rády jedí. Spořádají téměř cokoliv, ale přednost dávají zelenině. Nejlépe se mi osvědčily různé druhy salátů, čínské zelí, mrkev, jablko, paprika, okurka (podávat jen občas) a v létě omytá pampeliška, jetel, hluchavka, jitrocel. Můžete zkusit oblovkám nabídnout i jiné druhy zeleniny a ovoce. Pozor však dejte na citrusy, ty odvápňují a zároveň naleptávají ulitu, takže je oblovkám vůbec nepodávejte. Opatrně s rajčaty, dávejte občas a vždy z nich vyndejte semínka. Jídelníček oblovkám můžete zpestřit například podáním batátu, kedlubny (i omytých listů) nebo vajíčka vařeného natvrdo. Jednou týdně můžete zařadit i moučné červíky nebo gammarusy, nitěnky nebo syrové ryby či kuře. Některé e-shopy pro oblovky nabízí i různé směsky na kašičky pro oblovky. Můžete si je však vyrobit i doma nasušením různých bylinek a následným rozdrcením najemno. Podávají se zalité vodou. Zbytky kaše se musí nejpozději do 24 hodin odstranit, aby se zabránilo plísni. Rozhodně se mouce, těstovinám a rýži, oblovky tato jídla nedokážou strávit a může jim to způsobit zdravotní komplikace jako je vyhřeznutí vole. Nepodávejte ani granule pro kočky či psy. Hodně oblovek je zvyklých pouze na salát či salát a nic jiného nechtějí. Pokud je to tak, na pár dní jim okurku nebo salát odstraňte a dejte třeba mrkev nebo jablíčko nebo jiné zdravé dobroty.
Pro růst pevné ulity je nutný pravidelný přísun vápníku. Zajistíte ho sépiovou kostí nebo rozdrcenou vaječnou skořápkou či dolomitem.
Vodu si oblovky berou z potravy, není třeba ji dávat v misce, pokud už ji do terária či boxu dáte, tak v plastové misce, aby si o ni oblovky neporanily ulitu.

Rozmnožování oblovek

Achatiny jsou hermafroditi, to znamená, že mají jak samčí, tak samičí pohlavní orgány. Existuje jen jeden druh, který je samooplozující, a to Achatina immaculata. K oplození u ostatních druhů dojde pouze v případě, že chováte jedince dva. Páření rozpoznáte tak, že uvidíte dvě oblovky přitisknuté k sobě  za spodní část nohy. Nikdy od sebe šneky neodtrhávejte, mohli byste jim ublížit. Před nakladením vajíček oblovky přestávají přijímat potravu, některé druhy se mohou i zavíčkovat. Množství vajíček bývá proměnlivé, záleží na druhu, a jsou podobná antiperlím. hlídání oblovek PrahaPokud nestojíte o to odchovat všechny jedince, jednoduše vajíčka odeberte a rozdrťte, zmrazte nebo přelijte horkou vodou. Rozdrcená vajíčka můžete podat dospělcům jako potravu.
Vajíčka, která chcete nechat vylíhnout, je vždy lepší od rodičů odebrat, protože ti mohou vajíčka pozřít. Vajíčka dáme do větratelné krabičky se substrátem. Za 10 dnů můžete očekávat vylíhnutí malých šnečků. Ti jsou velcí několik milimetrů. Skořápky z vajíček neodstraňujte, malé oblovky je sežerou, pomáhají tak líhnutí sourozenců.
Po vylíhnutí jedinců je třeba udělat selekci mláďat, tedy výběr těch nejlepších, nejsilnějších a nejzdravějších jedinců. Nemocné, malé atd. se usmrtíte zmražením v igelitovém sáčku (aspoň 24 hodin). Mladé šnečky krmíme stejně jako dospělé jedince s důrazem na příjem vápníku, můžete jim však potravu strouhat. Mláďata chováme pospolu, dospělce spolu.
A pozor, některé druhy oblovek (Achatina zanzibarica či Lissachatina iredalei) jsou vejcoživorodé, rodí tedy rovnou živá mláďata!

Nemoci oblovek

hlídání achatin PrahaI achatiny mohou trpět nemocemi, jejich nejčastější příčinou jsou parazité, plísně nebo nedostatek vápníku.

Zavíčkování
Pokud oblovkám něco nevyhovuje (většinou nemají dostatečné teplo nebo vlhko) nebo jsou napadené parazity, často se zavíčkují vápenitým víčkem s otvorem pro dýchání. Dokážou tak vydržet opravdu dlouho bez příjmu potravy, a tak se mohou snadno vyčerpat a uhynout. Proto je dobré zlepšit podmínky chovu, a pak oblovku probudit omytím ve vlažné vodě.
Některé druhy se víčkují před snůškou vajíček a je to v pořádku, nabírají tak sílu a neměli bychom je rušit.

Paraziti oblovek
Přítomnost parazitů poznáte tak, že je šnek zalezlý v ulitě, může z něj vytékat zapáchající tekutina. V případě napadení parazity je třeba šneka umýt ve vlažné vodě, případně vykoupat v heřmánkovém čaji a oddělit ho od ostatních do čistého, vybaveného boxu. Bohužel oblovky na parazity často umírají.
Oblovkám škodí octomilky nebo smutnice a jejich larvy. Tyto mušky ke šnekům láká vlhký substrát a jídlo. Pokud je u oblovek najdete, vyhoďte substrát, vymyjte box nebo terárium a omyjte šnečky vlažnou vodou. Bohužel se mi i přes různé síťky nedařilo přístupu mušek k oblovkám zabránit. Proti muškám se špatně bojuje. Někdo doporučuje do boxu dát pár kousků koření (hřebíčků), ale to mi moc nezabíralo. Nakonec pomohlo smíchat lignocel s vápnitým dolomitem (koupíte v květinářství nebo v hobby potřebách).
Někteří chovatelé doporučují k oblovkám do ubikace umístit stínky nebo svinky. Jsou to drobní živočichové, které najdete venku třeba po odkrytí kamene. Živí se zbytky potravy a také živočišnými zbytky, čistí tak substrát od všeho, co tam nemá být, včetně hovínek oblovek. Stínky i svinky se rychle množí, proto musíte při čištění dávat pozor, abyste se jich omylem nezbavili. Říká se, že tam, kde jsou tito živočichové, octomilky nemají šanci. Tak to zkuste.

Plíseň
Plíseň
poznáte podle bílých skvrnek na noze oblovky. Šneka oddělte od ostatních, aby se plíseň nerozšířila i na ně a koupejte ho v heřmánkovém nebo třezalkovém čaji  čaji jednou denně do doby, než plíseň vymizí. Minimálně 14 dní.

Vyhřeznutí volete
Vyhřeznutí volete je způsobeno zánětem volete. Jeho příčinou bývá otrava jídlem (piškoty, mouka, granule), infekce nebo bakterie či paraziti v trávicím ústrojí oblovky. Vyhřeznutí volete se projevuje bílým, rosolovitým útvarem plným hnisu. Oblovka nemůže přijímat potravu, a tak je třeba reagovat rychle, než se úplně vysílí. Útvar propíchněte sterilním špendlíkem. Hnis odteče a následně bude vytékat už jen čirá tekutina. Útvar by se tak měl zmenšit a postupně úplně ztratit. Místo umyjte heřmánkovým čajem. Než se rána úplně zahojí, měla by oblovka být umístěna do čistého prostředí bez substrátu.

Měkká ulita 
Pokud nemá achatina dostatek vápníku, má to za následek změkčení ulity. Při uchopení do ruky se tak může snadno poškodit. Dbejte na pravidelný a dostatečný přísun vápníku! Pokud oblovky nechtějí sépiovou kost vcelku, strouhejte jim ji na zeleninu. Případně můžete zeleninu posypat i minerálními doplňky pro terarijní zvířata či dolomitem. Oblovkám můžete podat i rozdrcené vaječné skořápky. Šnečka nikdy nezvedejte za novou část ulity (ta část nejblíže noze), je to její nejměkčí část a mohla by prasknout.

Poškození ulity
Ulita šnečkovi slouží jako ochrana jeho vnitřních ogránů. Pokud se oblovka zraní, je třeba nejdřív zkontrolovat, zda si neporanila i orgány. Pokud ano, trápí se a je lepší ji zmrazit v mrazáku, kde usne a uhyne. Pokud si šnek ulitu poraní, dokáže si ji většinou sám zacelit. Potřebuje k tomu vápník. Prasklinu na ulitě můžete provizorně zalepit náplastí bez polštářku, při větších poraněních se občas používá sádra, ale sama s tím nemám zkušenosti. Rozhodně z boxu nebo terária odstraňte ostré předměty a kameny, hliněné nebo keramické misky, o které by se oblovka mohla zranit. Ulitu nikdy ničím nemažte.


Líbil se vám článek? Podpořte tvorbu dalších článků. Články píšu proto, abyste si lépe rozuměli se svými mazlíčky. Máte-li dotaz, napište ho do diskuze níže.

PRAVIDLA DISKUZE
1. Své dotazy k chovu oblovek pište výhradně do diskuze níže, nevkládejte odkazy.
2. Nepište emaily, neodpovídám na ně, nevolejte na mobil, obojí je určeno jen pro zákazníky.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy jsou ihned smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

432 Responses to Oblovka

 1. Michal says:

  Dobrý den, chtel jsem se zeptat.
  Nase oblovky maji takovou nepeknou ulitu…pevnou, ale je na nem taky jakoby bílý povlak. Pravidelny prisun sepiove kosti a ruzne zeleniny maji. Mame jim neco specialniho pridat? Dekuji

  • Dobrý večer, ulita nikdy nebude lesklá, jen je to vidět na některých fotkách oblovek na internetu. Pro focení se ulita oblovek natře olejem, ale má to jen vizuální efekt, nijak jí to nepomůže. Pokud je například vroubkatá, tak to obvykle způsobuje přerušování konzumace jídla, což je spojeno s tím, že se šnek na dlouho zavrtá do hlíny a zavíčkuje. Proto je třeba dohlížet na dostatečnou vlhkost a teplotu, aby k dlouhodobému přerušování konzumace jídla nedocházelo. Pak můžete sépiovku střídat s drcenými skořápkami nebo dolomitem. Nic lepšího nevymyslíme. 🙂

 2. staniq says:

  Hezký večer,
  asi jsem udělal hroznou blbost. Ve městě již asi měsíc není možné sehnat sépiovky,
  tak jsem achatinam pořídil minerální kámen Flamingo (růžový, pro papoušky).
  Nechal jsem jim tam kámen přes noc, pak ho odstranil.
  Projel jsem složení, aby neobsahoval sůl, ale stejně mělo to drastický dopad.
  Achatiny se od té doby ani netknuly potravy, přestaly lézt.
  Jsou živé, ale prakticky se nehýbají a mají bílý trus.
  Trvá to již druhý den.
  Je možné je ještě nějak zachránit?
  Děkuji a zdravím,
  SM

 3. Marteax says:

  Dobrý večer chtěl bych se zeptat co mám dělat když poslední dva dny my můj šnek rodu achatina achatina nechce vůbec
  žrát a zavíčkovaní není aby se tohle mohlo stát a už si nevím rady prosím o radu děkuji marteaxcz

 4. Zuzi says:

  Dobrý den tak naši tři šnečci už nám pěkně povyrostli (budou mít 4 měsíce) tak se chci zeptat kdy už by bylo v pořádku je přestěhovat do většího boxu a co v něm je potřeba kromě větší vrstvy lignocelu? Mohu umístit i mech koupený z internetu nebo růži z Jericho co by se měla rozvinout ve vlhku?A v jakém věku už jim není potřeba přitápět na těch 25 °C. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

  • Ve čtyřech měsících jsou ještě velmi malí. Do většího boxu je dát můžete, ale musíte si být jistá, že v něm budou schopni najít krmení. Mech je fajn, dobře drží vodu. Můžete tam dát jakoukoliv nejedovatou rostlinu, tuto růži neznám… Já mám šneky starší a stále jim topím, pokud si všimnu, že jsou méně aktivní a teplota je nižší. Těch 23 stupňů by měli mít pořád. Až úplným dospělcům třeba od dvou let topím jen v zimě.

 5. Frola says:

  Dobrý den,
  mám v tuto chvíli 3 malé oblovky rezavé. Chtěla jsem se zeptat na optimální velikost terária/boxu v dospělosti. A je lepší skleněné terárium nebo plastový box? V budoucnu bych jim tam dala i nějaké živé rostliny (lopatkovec, potos).
  Děkuji

  • Dobrý den, řekla bych, že 50×40 jim v budoucnu bude stačit. Box nebo terárium je na vás, obojí má své výhody i nevýhody. V teráriu jsou oblovky hezky vidět, ale je težké, hůř se čistí a převáží. Plastový box se časem ošoupe a zneprůhlední, ale zase se dobře přepravuje a čistí. Já mám obojí, teď už kupuji jen boxy. Dobré mají například v Ikea.

 6. Zuzi says:

  Dobrý den chtěla bych se zeptat jaký druh Achatini je nejvhodnější do chovu v IKEA boxu(případně jaký potřebuji rozměr boxu) aby nepotřeboval svítit a stačila pokojová teplota. A jak je to s větráním v tomto boxu, jsem začátečník tak sbírám informace před pořízením šneka. A jestli musí být dva, četla jsem že jsou společenští. Děkuji za rady.

  • Řekla bych z vlastní zkušenosti, že nejméně náročná je Lissachatina fulica nebo L. reticulata a Achatina ghana. Určitě pořiďte dva jednoho druhu. Pokud však budete mít šneky od mimin, tak těm je třeba v zimě přitopit, ideálně topnou folií, která se dá upevnit na bok boxu z vnější strany. Sama to tak mám a funguje to dobře. Pro mimina vám bude stačit např. box Samla 28x19x14 cm, pro dospělce pak Samla 56x39x28 cm. Do víka boxu je třeba vyvrtat díry, ne moc a ne velké, aby neutíkalo teplo a aby se mláďata neprotáhla.

   • Zuzi says:

    Dobrý den, děkuji za předchozí odpověď a ještě se zeptám za týden budu mít tři 2,5 měsíce stará mláďata oblovky síťkovane, mám je ještě dávat do menšího boxu 28x19x14 s topnou fólií nebo je mohu rovnou dát do velkého 56x39x28 bez fólie? A nevíte něco o tom, že by suchozemské želvy žraly vajíčka oblovek? Děkuji Šafářová

    • Taková prťata dejte nejdřív do toho menšího boxu, mohla by mít problém ve velkém boxu najít potravu. Želva by určitě mohla jíst a ráda si dá vajíčka oblovek. A tu topnou folii dejte z vnější strany boxu nebo zespodu, ne dovnitř boxu. Ať vám šnečci dělají radost.

     • Zuzi says:

      Dobrý den děkuji za dosavadní odpovědi a zeptám se jak připevnit tu topnou fólii? Myslela jsem že je na přilepení, ale nic takového na ní není. A ohledně potravy dáváte ji šnečkům na misku, nebo přímo na lignocel? Děkuji a přeji hezký den.

      • Dobrý den, mám dva druhy topných folií. Jedna má po celé ploše lepicí část, takže tu mám přilepenou celou. Další, asi ty, co myslíte vy, se dají dát buď pod terárium nebo box, ale tak, aby nebyly celé zakryté, tedy třeba půlka folie koukala zpod boxu. Aby se folie nepřehřívala. Nebo se k nim dává časovač, který ji občas vypne, aby vychladla. Já mám tyto folie bez časovače a lepím je na strany boxů a terárií oboustrannou páskou za ty maličké konce, které již nehřejou. Druhá strana folie tedy zakrytá není, takže nedochází k přehřívání. Drží a funguje mi to tak dobře. Potravu dávám na lignocel. Misky mám jen pro šnečí mixy.

 7. Marteax says:

  Dobrý den mohu dát americkému šnekovi rodu achatina achatina a achatina fulica albino ovoce z názvem
  Nashi je to kombinace hrušky a jablka takové hruško jabko děkuji za odpověď Marteax_Cz

 8. Irdney says:

  Dobrý den,
  moje oblovka má na obou tykadlech bílou bouli (na jednom z nich výrazně větší než na druhém) a pravděpodobně plíseň. Tykadlo s větší boulí používá výrazně méně. Zajímalo by mě, co jsou zač ty boule a jak je odstranit. Oblovku koupu v heřmánkovém čaji a pokaždé ji předtím opláchnu ve vlažné vodě, ale napadlo mě, jestli bych ji nemohl koupat ve slabém roztoku hypermanganu nebo něčem jiném.
  Děkuji

  • Dobrý den,
   ta plíseň se projevuje bílými skvrnkami a zabírá na ni koupání ve vlažném heřmánkovém nebo třezalkovém čaji, a to minimálně po dobu 14 dnů. Hypermangan nepoužívejte, ani nic chemického. Co se týče těch boulí, mohou být plné hnisu, v tom případě se propichují sterilní jehlou. Měla by vytéct bílá, později průhledná tekutina. Pak se místa omývají opět čajem, dokud se rány nezahojí. Držím palce!

   • Irdney says:

    Dobrý den,
    ano takové skvrny na noze měl, ovšem přibližně po dvou týdnech koupání v heřmánkovém čaji zmizely.
    Boule ovšem ne. Zapomněl jsem napsat, že ta větší boule je velikosti špendlíkové hlavičky a ta menší je spíš taková vystouplá skvrna. Pokusil jsem se větší bouli propíchnout hnis ale nevytekl, a přesto že jsem dal šneka kvůli plísni do karantény, další šnek má podobnou menší bouli taky. Takže mne napadá jestli to nemůže souviset se změnou podestýlky z hliněného substrátu na lignocel,.
    Děkuji za odpověď

 9. Martina555 says:

  Dobrý den,
  mám dvě achatiny, bohužel ani u jedné nevím přesný druh. Jedna má již zcela matnou ulitu, druhé začíná matnět také, přitom mají vápníku dost, mají jej přimíchaný v lignocelu a sépiovou kost také okusují. Čím to je? Co mám dělat, aby se jim začala ulita opět lesknout? Díky M.

  • Dobrý den, oblovky s věkem přestávají mít lesklou, hladkou ulitu. Rostou, ulita se zvětšuje a zároveň se oblovky mohou v boxu nebo teráriu otírat o sebe nebo nějaké předměty, a tak se jim ulita poškrábe. Pokud vídáte na fotkách lesklé ulity, lidé je často mažou nějakým jedlým olejem, ale je to jen na efekt, ulitě to nijak neprospěje.

   • Martina555 says:

    Dobrý večer, paní Baklová.
    Jeden šneček ji má právě takovou jako poškrábanou, druhému se odlupovala ta vrchní lesklá vrstva po malých kouskách, ale to už je dost dlouho. Koupala jsem je v heřmánkovém nebo třezalkovem čaji, ale nelepšilo se to. Dnes je celý matný, ale stejně čilý jako druhý, který je o dva roky mladší 🙂 Moc děkuji za Vaši odpověď.

 10. Marteax says:

  dobrý den můžu podávat šnekovy rodu achatina achatina a achatina fulika albína syrové vajíčko?
  nebo je lepší varianta jen skořápka od vajíček ? děkuji za radu marteaxcz

 11. Marteax says:

  Dobrý den rád bych se zeptat co mám dělat se svým šnekem rodu achatina achatina
  dneska se mu na ulitě objevily dvě velké praskliny nevím co s tím prosím o radu děkuji Marteaxcz

  • Dobrý den, někdo radí praskliny zalepit sádrou, osobně bych se do ničeho takového nepouštěla. Dodejte šnečkovi dostatek vápníku sépiovou kostí, pokud ho nezajímá, tak mu ji můžete nastrouhat na zeleninu. Občas taky šnekům dávám minerální komplex s vápníkem v sypké formě, sypu zase na zeleninu. Pokud bude mít dost vápníku, měl by si s prasklinami poradit sám.

 12. Sneciik says:

  Dobrý den,
  Chci se optat co mám dělat se svím šnekem když se furt zahrabuje do rohu akvaria. Nevím proč to dělá. Nějaká rada jak se o to postarat?

 13. Anonym_B says:

  Dobrý večer,
  moje oblovka už dva dny nevylezla, tak jsem se šla podívat a je zavíčkovaná. Už se nám to párkrát stalo a stačilo ji umýt ve vodě, ale teď nic, pořád nevylezla už je to přes 12 hodin. Už je jí také pár let , může být mrtvá?

Napsat komentář