Oblovka

Podívejte se na reportáž o oblovkách natočenou u nás v pořadu Polopatě (čas 30:34).

hlídání šneků PrahaTaxonomické zařazení 

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: měkkýši (Mollusca)
Třída: plži (Gastropoda)
Řád: plicnatí (Pulmonata)
Čeleď: Achatinidae
Rod: oblovka (Achatina)

Obecně o achatinách

Oblovka či achatina jsou názvy největšího suchozemského šneka, jehož původním domovem je rovníková Afrika, v našich podmínkách ho tedy venku nepotkáte. Pokud někomu oblovka „přeroste přes hlavu“, neměla by se v žádném případě pouštět do volné přírody. Pro naši přírodu by se stala pohromou, protože se rychle množí a sežere vše, na co přijde. Oblovek existuje okolo 200 druhů, liší se především svou velikostí a zbarvením ulity i nohy (šnečího tělíčka), ale i náročností na prostředí. K nejznámějším a nejrozšířenějším druhům patří oblovka žravá (Achatina fulica), oblovka obrovská (Achatina achatina) a oblovka šíťkovaná (Achatina reticulata). Africký šnek je nenáročný mazlíček vhodný pro alergiky a dožívá se 5 až 8 let. Jeho sliz prý dokonce pomáhá při ekzémech a vyrážkách.

Chov oblovek

Přestože jsou oblovky původem z Afriky, velice jednoduše se dají chovat i u nás doma. Nejideálnější pro jejich chov je terárium, které by mělo být prostorné vzhledem k tomu, že šneci, respektive jejich ulity, mohou v zajetí dorůstat až 20 cm (největší oblovka světa má dokonce 39,3 cm). Můžete použít však i akvárium s víkem nebo plastový box. S plastovým boxem se při čistění lépe manipuluje než s těžkým skleněným teráriem. Ubikaci můžete šnekům vybavit živými květinami (v tom případě se s nimi však hned rozlučte), kůrou či mechem, který dobře zadržuje vlhkost. Nedoporučuji kameny, protože by si o ně oblovky mohly rozbít ulitu. Někteří chovatelé do terária umisťují i UVB žárovku kvůli vitamínu D3. Ten je třeba zajistit buď touto žárovkou, sluncem nebo potravou (např. vaječným žloutkem). Terárium by mělo být umístěno na světlém, teplém místě. Teplo v ubikaci je možné dohnat lampičkou, výhřevnými kameny nebo deskami upevněnými na boky terária. Ideální teplota prostředí je okolo 27°C. Nevadí jim však ani teplota o dva stupně vyšší. Při teplotě pod 20°C jsou achatiny méně aktivní, méně přijímají potravu. K zimnímu spánku se však tito šneci neukládají a neměli bychom je tedy přes zimu dávat do chladné, tmavé místnosti jako třeba želvy. Při poklesu teploty prostředí se oblovky někdy zavíčkují nebo se zavrtají do substrátu a na krmení vylézají méně často. Pokud je šnek zavíčkovaný dlouho a nekonzumuje potravu, bude nejspíš nemocný nebo mu nevyhovuje teplota prostředí či vlhkost. Achatiny vyhledávají vlhko (80 – 90 %), takže by se jim terária měla pravidelně rosit vodou. hlídání obovek v PrazeNe však tolik, aby jim půda plesnivěla. Jako substrát do terária použijte lignocel nebo klasický rašelinový terarijní substrát, který seženete v každých chovatelských potřebách. Podestýlka vás vyjde na částku okolo 70 Kč. Substrát by měl být stále kyprý, aby se do něj šneci mohli lehce zahrabávat. Každý den by se z povrchu substrátu měl odstraňovat trus a zbytky potravy, jinak se v půdě začnou množit larvy octomilek, které oblovkám škodí. Jednou za 14 dní je dobré substrát vyměnit celý. Oblovku bychom neměli chovat jen jednu, ale aspoň dvě od jednoho druhu, rády si totiž užívají společnost ostatních jedinců. Je možné chovat pospolu více druhů oblovek, ale pozor na to, že se některé druhy mezi sebou mohou i křížit.

Krmení oblovek

Krmení oblovek není finančně náročné, i když opravdu velice rády jedí. Spořádají téměř cokoliv, ale přednost dávají zelenině. Nejlépe se mi osvědčily různé druhy salátů, čínské zelí, okurka a v létě pampeliška. Můžete zkusit oblovkám nabídnout i jiné druhy zeleniny a ovoce. Pozor však dejte na citrusy, ty odvápňují a zároveň naleptávají ulitu. Diskutabilní jsou i rajčata, někteří chovatelé je doporučují, jiní před nimi varují. Někteří chovatelé mají dobré zkušenosti s podáváním sýru, kočičích nebo psích granulí, vajíčka vařeného na tvrdo a tvarohu. Raději se vyhněte vařeným těstovinám a rýži, oblovky tato jídla nedokážou strávit. Pro růst pevné ulity je nutný pravidelný přísun vápníku. Zajistíte ho sépiovou kostí nebo vyvařenou vaječnou skořápkou či dolomitem. V teráriu nezapomeňte ani na misku s vodou. Oblovky rády pijí nebo se v misce aspoň koupou:)

Rozmnožování oblovek

Achatiny jsou hermafroditi, to znamená, že mají jak samčí, tak samičí pohlavní orgány. Existuje jen jeden druh, který je samooplozující, a to Achatina immaculata. K oplození u ostatních druhů dojde pouze v případě, že chováte jedince dva. Páření rozpoznáte tak, že uvidíte dvě oblovky přitisknuté k sobě  za spodní část nohy. Nikdy od sebe šneky neodtrhávejte, mohli byste jim ublížit. K prvnímu páření dochází ve věku cca 8 měsíců, tato doba se však mění v závislosti na druhu. Před nakladením vajíček oblovky přestávají přijímat potravu. Množství vajíček bývá proměnlivé, obvykle jich bývá okolo 300 a jsou podobná antiperlím. hlídání oblovek PrahaPokud nestojíte o to odchovat všechny jedince, jednoduše vajíčka odeberte a rozdrťte, zmrazte nebo přelijte horkou vodou. Jako prevenci před nechtěným odchovem mláďat můžete pospolu chovat různé druhy achatin, které mají podobné požadavky na chov. Dopředu si však zjistěte, jestli nejsou schopny se spolu křížit. Vajíčka, která chcete nechat vylíhnout, je vždy lepší od rodičů odebrat, protože ti mohou vajíčka pozřít. Vajíčka dáme do větratelné krabičky se substrátem. Za 10 dnů můžete očekávat vylíhnutí malých šnečků. Ti jsou velcí několik milimetrů. Skořápky z vajíček neodstraňujte, malé oblovky je sežerou. Mladé šnečky krmíme stejně jako dospělé jedince s důrazem na příjem vápníku. Při velikosti ulity zhruba 3,5 cm můžete oblovky přidat k dospělým jedincům.
A pozor, některé druhy oblovek jsou živorodé, rodí tedy rovnou živá mláďata!;)

Nemoci oblovek

hlídání achatin PrahaI achatiny mohou trpět nemocemi, jejich nejčastější příčinou jsou parazité, plísně a nedostatek vápníku. Přítomnost parazitů poznáte tak, že je šnek zalezlý v ulitě, může z něj vytékat zapáchající tekutina. V případě napadení parazity je třeba šneka umýt ve vlažné vodě, případně vykoupat v heřmánkovém čaji a oddělit ho od ostatních do čistého, vybaveného boxu. Dbejte na vyváženou stravu. Bohužel oblovky na parazity často umírají.
Heřmánkový čaj můžete použít i v případě plísní. Plíseň poznáte podle bílých skvrnek na noze oblovky. Šneka oddělte od ostatních, aby se plíseň nerozšířila na ostatní a koupejte ho v čaji jednou denně do doby, než plíseň vymizí.
Pokud má achatina nedostatek vápníku, má to za následek měkkou ulitu. Při uchopení do ruky může snadno prasknout. Dbejte na pravidelný a dostatečný přísun vápníku! Šnečka nikdy nezvedejte za novou část ulity (ta část nejblíže noze), je to její nejměkčí část a mohla by prasknout. Pokud si šnek ulitu poraní, dokáže si ji sám zacelit. Je k tomu však nutný vápník. Prasklinu na ulitě můžete provizorně zalepit náplastí bez polštářku, při větších poraněních se používá sádra.

PRAVIDLA DISKUZE
1. Své dotazy k chovu oblovek pište výhradně do diskuze níže, nevkládejte odkazy.
2. Nepište emaily, neodpovídám na ně, nevolejte na mobil, obojí je určeno jen pro zákazníky.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy jsou ihned smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

350 komentářů u Oblovka

 1. Lucika napsal:

  Ahoj všem 🙂

  Za pár dní budu mít poprvé dvě oblovky, zatím nevím přesně který druh, ale každopádně bych potřebovala poradit s velikostí terária, aby se nemačkaly. Jaké byste doporučili?

  Děkuji 🙂

 2. makybara napsal:

  Dobry den, chtěla bych se na něco zeptat. Za jak dlouho reticulata naklade vajíčka? (myslim jak dlouho od páření)
  protože moji šneci se predevčírem pářili a ted mají v ulitě takovy ,,bílí váček,, nebo co to je a jak jsem nekde cetla tak to jsou pry vajíčka ale to nevim na 100 procent tak se chci zeptat dekuji za odpověď

 3. Jelenec napsal:

  Dobrý den potřebuji pomoct s mím šnekem poslední dobou vůbec nejí a je skoro pořád zalezlý v uliťe občas vyleze na sklo a pak z něj okamžitě spadne dneska jsem ho kontroloval a musel jsem ho vzbudit jestli je vůbec na živu (celý den totiž nevylezl). Možná má nějaké parazity nebo něco takové prosím poraďte spoléhám se na vás děkuji.😟😔

 4. stanik napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám achatiny od konce jarních prázdnin a každý týden je přeměřuju. Zapisuju si to i co jedí, jestli jim to chutná a jak jsou aktuvní. Při tomhle všem si nemůžu nevšimnout, že moji tři soutozenci jsou naprosto odlišní, ze začátku ten nejmenší je teď největší a opačně. Jeden je velmi málo aktivní, na ruce vyleze taky jako poslední a zahrabává se nejhlouběji, prostřední jen tak 2 cm hluboko a ten největší si zaleze jen tak do půl těla nebo podle jídla třeba pid salát. Můzete mi poradit? Je to geny nebo parazity? A popřípadě jak prověst koupel, abych mu neuškodila, děkuju za odpověď.😁😁🙏

 5. jara napsal:

  tak ja radsi tim hermankem umyju vsechny

 6. jara napsal:

  dobry den chci se zeptat muj šnek ma kousek tvrdou kuzi a kdyz mu tu kuzi zmacknete tak mu tak je takova tvarovna poradte mi prosim dekuju

 7. Katrinhood napsal:

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli můžu dát oblovky ven když je hezké počasí?

 8. Maia napsal:

  Dobrý den,

  ráda bych začala s chovem Oblovky žravé (sestře se přemnožily).
  Mohu je mít v teráriu o rozměru 30 x 30 x 30 cm , nebo je pro ně potřeba více prostoru?

  Děkuji

 9. Jelenec napsal:

  Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli šneci můžou jíst řepu.

 10. Dana napsal:

  Dobrý den naše Oblovka už třetí den visí… Doslova je na stropě tera a ulita ji visí dolů jen se přemisťuje sem a tam … Mám ji třetí rok a tohle nikdy nedělala substrát a podmínky má také stále stejné a nikde jsem nic o tomhle nenašla … Poradíte proč?

 11. sygnet napsal:

  Ahoj. Náš šnekoun přestal jíst. Dokonce i oblíbená okurka zůstává netknutá. Trvá to asi cca měsíc. Jinak leze, nezavíčkoval se. Co s tím? Měli jsme dva, ale jednomu se udělal veliký váček, který prasknul, vytekla z něj voda a zemřel. Také nevím, co to bylo 😔

 12. Jelenec napsal:

  Dobrý den moje Achatina je zavíčkovaná na zimu mám ji probudit nebo jí mám nechat ať se probudí? A když ano tak jak děkuji

  • Dobrý večer. Ony se nevíčkují na zimu, ale když mají nevhodné podmínky, takže málo teplo či vlhko. Pokud se mi toto stane a vím, že větší teplo či vlhko už neudělám, budím je až na jaře. Ale je to riziko, čím mladší achatina je, tím větší pravděpodobnost že se neprobudí. Budí se pod vlažnou tekoucí vodou. Když ji vzvudíte teď a nebude mít stále dostatečné podmínky, opět usne.

 13. makybara napsal:

  dobrý den chtěla bych se zeptat na jednu věc chci si pořídit dalšího šneka Achatinu Nigeriu ale slyšela jsme ze požírá reticulaty(ptám se proto že ji budu mit mezi reticulatama tak právě nevím) je to pravda

 14. mmarket napsal:

  Dobrý den omlouvám se že zase otravuji ale mam další dvě otazky
  1. Mám doma zahrádku a mam tam strasne moc cuket. tak jsem si rekla že bych to mohla dt snekum abch e toho zbavila ale nevím jestli to mohou jíst
  2. kupovala jsem šneka pres LANDSNAILS.org. a kamaradka má za ani ne měsíc narozeniny a chce achatinu chanu akorát už je na tom eshopu vyprodana. Takže bych se chtěla zepat jestli nevíte o nějakym dalším eshopu

 15. mmarket napsal:

  Dobry den mam trochu více otázek tak doufám že mi pomužete.
  1. Na internete jsem četla že muže achatina brambory. Ale nevím jak udelane jestli syrové nebo uvařené
  2.Dostala jsem od kamarada asi tak cca pred rokem a pul tři šneky dva i umrelu a zbyl mi jenom jeden tak jsem mu pořídila kamarada(stejny druh)(reticulata) a pak jsem jim ještě koupila albina takže tam jsou tři. Chtela bych si ale pořídit ješte dva ale nechi za to uz utracet penize když se muzou rozmnožit. Akorat se jim nejak nechce jak je mam přimět k tomu aby se spářili??
  3.je pravda že jeden šnek muže snimst druheho??
  4.chci pořídit šnekum teplomer ale nevím jaký muze byt normalní rtutoví? Nebo musí byt nějaky speciální??
  5. A ještě bych chtela snekum pořídit topitko ale nekde jsem viděla že se o topný kamen mužou spalit tak nevím co jim mam poridit
  6. mužu jim dat piškot??

  • Dobrý večer,
   1. brambory bych nedávala, pokud jim je dát musíte, tak vařené, 2. oblovky se rozmnoží, pokud budou mít dostatek prostoru, půdy, vlhkosti, tepla a krmení, 3. nevěřím tomu, že by se šneci požrali navzájem, nikdy jsem to neviděla a myslím si, že je to ani nenapadne, mohou však požírat vajíčka, 4. teploměr kupte speciálně určený do terária, 5. kupte jim topné desky, které se vkládají nebo lepí pod terárium nebo na jeho strany, 6. piškot ne.

 16. Ivana napsal:

  Dobrý den, na zahrádce se nám objevila Oblovka, bude pro ni lepší, když ji vezmeme domů? Už máme doma dva hlemýždě, můžeme ji ubytovat ve stejné nádobě, jestli spolu budou stejně přezimovávat? Nebo potřebuje jiné podmínky a svou ubikaci? Děkuji

Napsat komentář