Oblovka

Podívejte se na reportáž o oblovkách natočenou u nás v pořadu Polopatě (čas 30:34).

hlídání šneků PrahaTaxonomické zařazení 

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: měkkýši (Mollusca)
Třída: plži (Gastropoda)
Řád: plicnatí (Pulmonata)
Čeleď: Achatinidae
Rod: oblovka (Achatina)

Obecně o achatinách

Oblovka či achatina jsou názvy největšího suchozemského šneka, jehož původním domovem je rovníková Afrika, v našich podmínkách ho tedy venku nepotkáte. Pokud někomu oblovka „přeroste přes hlavu“, neměla by se v žádném případě pouštět do volné přírody. Pro naši přírodu by se stala pohromou, protože se rychle množí a sežere vše, na co přijde. Oblovek existuje okolo 200 druhů, liší se především svou velikostí a zbarvením ulity i nohy (šnečího tělíčka), ale i náročností na prostředí. K nejznámějším a nejrozšířenějším druhům patří oblovka žravá (Achatina fulica), oblovka obrovská (Achatina achatina) a oblovka šíťkovaná (Achatina reticulata). Africký šnek je nenáročný mazlíček vhodný pro alergiky a dožívá se 5 až 8 let. Jeho sliz prý dokonce pomáhá při ekzémech a vyrážkách.

Chov oblovek

Přestože jsou oblovky původem z Afriky, velice jednoduše se dají chovat i u nás doma. Nejideálnější pro jejich chov je terárium, které by mělo být prostorné vzhledem k tomu, že šneci, respektive jejich ulity, mohou v zajetí dorůstat až 20 cm (největší oblovka světa má dokonce 39,3 cm). Můžete použít však i akvárium s víkem nebo plastový box. S plastovým boxem se při čistění lépe manipuluje než s těžkým skleněným teráriem. Ubikaci můžete šnekům vybavit živými květinami (v tom případě se s nimi však hned rozlučte), kůrou či mechem, který dobře zadržuje vlhkost. Nedoporučuji kameny, protože by si o ně oblovky mohly rozbít ulitu. Někteří chovatelé do terária umisťují i UVB žárovku kvůli vitamínu D3. Ten je třeba zajistit buď touto žárovkou, sluncem nebo potravou (např. vaječným žloutkem). Terárium by mělo být umístěno na světlém, teplém místě. Teplo v ubikaci je možné dohnat lampičkou, výhřevnými kameny nebo deskami upevněnými na boky terária. Ideální teplota prostředí je okolo 27°C. Nevadí jim však ani teplota o dva stupně vyšší. Při teplotě pod 20°C jsou achatiny méně aktivní, méně přijímají potravu. K zimnímu spánku se však tito šneci neukládají a neměli bychom je tedy přes zimu dávat do chladné, tmavé místnosti jako třeba želvy. Při poklesu teploty prostředí se oblovky někdy zavíčkují nebo se zavrtají do substrátu a na krmení vylézají méně často. Pokud je šnek zavíčkovaný dlouho a nekonzumuje potravu, bude nejspíš nemocný nebo mu nevyhovuje teplota prostředí či vlhkost. Achatiny vyhledávají vlhko (80 – 90 %), takže by se jim terária měla pravidelně rosit vodou. hlídání obovek v PrazeNe však tolik, aby jim půda plesnivěla. Jako substrát do terária použijte lignocel nebo klasický rašelinový terarijní substrát, který seženete v každých chovatelských potřebách. Podestýlka vás vyjde na částku okolo 70 Kč. Substrát by měl být stále kyprý, aby se do něj šneci mohli lehce zahrabávat. Každý den by se z povrchu substrátu měl odstraňovat trus a zbytky potravy, jinak se v půdě začnou množit larvy octomilek, které oblovkám škodí. Jednou za 14 dní je dobré substrát vyměnit celý. Oblovku bychom neměli chovat jen jednu, ale aspoň dvě od jednoho druhu, rády si totiž užívají společnost ostatních jedinců. Je možné chovat pospolu více druhů oblovek, ale pozor na to, že se některé druhy mezi sebou mohou i křížit.

Krmení oblovek

Krmení oblovek není finančně náročné, i když opravdu velice rády jedí. Spořádají téměř cokoliv, ale přednost dávají zelenině. Nejlépe se mi osvědčily různé druhy salátů, čínské zelí, okurka a v létě pampeliška. Můžete zkusit oblovkám nabídnout i jiné druhy zeleniny a ovoce. Pozor však dejte na citrusy, ty odvápňují a zároveň naleptávají ulitu. Diskutabilní jsou i rajčata, někteří chovatelé je doporučují, jiní před nimi varují. Někteří chovatelé mají dobré zkušenosti s podáváním sýru, kočičích nebo psích granulí, vajíčka vařeného na tvrdo a tvarohu. Raději se vyhněte vařeným těstovinám a rýži, oblovky tato jídla nedokážou strávit. Pro růst pevné ulity je nutný pravidelný přísun vápníku. Zajistíte ho sépiovou kostí nebo vyvařenou vaječnou skořápkou či dolomitem. V teráriu nezapomeňte ani na misku s vodou. Oblovky rády pijí nebo se v misce aspoň koupou:)

Rozmnožování oblovek

Achatiny jsou hermafroditi, to znamená, že mají jak samčí, tak samičí pohlavní orgány. Existuje jen jeden druh, který je samooplozovací, a to Achatina immaculata. K oplození u ostatních druhů dojde pouze v případě, že chováte jedince dva. Páření rozpoznáte tak, že uvidíte dvě oblovky přitisknuté k sobě  za spodní část nohy. Nikdy od sebe šneky neodtrhávejte, mohli byste jim ublížit. K prvnímu páření dochází ve věku cca 8 měsíců, tato doba se však mění v závislosti na druhu. Před nakladením vajíček oblovky přestávají přijímat potravu. Množství vajíček bývá proměnlivé, obvykle jich bývá okolo 300 a jsou podobná antiperlím. hlídání oblovek PrahaPokud nestojíte o to odchovat všechny jedince, jednoduše vajíčka odeberte a rozdrťte, zmrazte nebo přelijte horkou vodou. Jako prevenci před nechtěným odchovem mláďat můžete pospolu chovat různé druhy achatin, které mají podobné požadavky na chov. Dopředu si však zjistěte, jestli nejsou schopny se spolu křížit. Vajíčka, která chcete nechat vylíhnout, je vždy lepší od rodičů odebrat, protože ti mohou vajíčka pozřít. Vajíčka dáme do větratelné krabičky se substrátem. Za 10 dnů můžete očekávat vylíhnutí malých šnečků. Ti jsou velcí několik milimetrů. Skořápky z vajíček neodstraňujte, malé oblovky je sežerou. Mladé šnečky krmíme stejně jako dospělé jedince s důrazem na příjem vápníku. Při velikosti ulity zhruba 3,5 cm můžete oblovky přidat k dospělým jedincům.
A pozor, některé druhy oblovek jsou živorodé, rodí tedy rovnou živá mláďata!;)

Nemoci oblovek

hlídání achatin PrahaI achatiny mohou trpět nemocemi, jejich nejčastější příčinou jsou parazité, plísně a nedostatek vápníku. Přítomnost parazitů poznáte tak, že je šnek zalezlý v ulitě, může z něj vytékat zapáchající tekutina. V případě napadení parazity je třeba šneka umýt ve vlažné vodě, případně vykoupat v heřmánkovém čaji a oddělit ho od ostatních do čistého, vybaveného boxu. Dbejte na vyváženou stravu. Bohužel oblovky na parazity často umírají.
Heřmánkový čaj můžete použít i v případě plísní. Plíseň poznáte podle bílých skvrnek na noze oblovky. Šneka oddělte od ostatních, aby se plíseň nerozšířila na ostatní a koupejte ho v čaji jednou denně do doby, než plíseň vymizí.
Pokud má achatina nedostatek vápníku, má to za následek měkkou ulitu. Při uchopení do ruky může snadno prasknout. Dbejte na pravidelný a dostatečný přísun vápníku! Šnečka nikdy nezvedejte za novou část ulity (ta část nejblíže noze), je to její nejměkčí část a mohla by prasknout. Pokud si šnek ulitu poraní, dokáže si ji sám zacelit. Je k tomu však nutný vápník. Prasklinu na ulitě můžete provizorně zalepit náplastí bez polštářku, při větších poraněních se používá sádra.

Své dotazy k chovu oblovek pište do diskuze níže, nepište do chatu, ten je určen pro zákazníky. V žádném případě prosím nevolejte a nepište na mobil. Děkuji ze pochopení.

142 komentářů u Oblovka

 1. makybara napsal:

  Dobrý den mohla bych se zeptat mám dvě imaculaty jedna má pul roku a druhá má čtvrt roku. Pak mám jednu reticulatu která má dva roky. Mužu je dat všechny k sobe?

 2. Janka napsal:

  Dobrý den, nevím, jak se to stalo, ale naše oblovka stratila část delšího „tykadla“. Doroste jí, nebo z něj bude náš malej invalida? 😀 🙁 Děkuji za odpověď.

 3. Triss Beabrova napsal:

  dobrý den chci se ještě zeptat,
  mám víc stejných šneků a někteří je rozeznávají tak že je označí většinou lakem na nehty mohu i já je tak označit?? neublíží jim to???

 4. Triss Beabrova napsal:

  dobrý den
  chci se zeptat mám dva šneky rodu achatina fulica s ulitou 8 cm a 1 mládě rodu achatina iredalei které má ulitu velkou 2,5 cm
  mohu toho malého dát k ostatním?????

 5. Milča napsal:

  Dobrý den,

  včera jsem u svých oblovek našla cca 26 malých šnečků, byla jsem v šoku, protože jsem si vůbec nevšimla vajíček. Chci se zeptat, proč se najednou objevila červená stolice. Obávám se, že to neznamená nic dobrého. Achatiny chovám cca přes rok. A teď poprvé mám šnečky. A taktéž červenou stolici, ta patří staršímu, protože je to velká stolice. Může to být, že achatina požírá ty malé?

  Děkuji. Milena

 6. Barča napsal:

  A jěště bych se potřebovala na něco zeptat. Mám dvě imaculaty jedna má čtyři měsíce a ta druhá má 1 týden včera sem jí dostala ta první imaculata ma ulitu velkou5cm a ta druhá má 1cm. I tak je můžu dát k sobě??
  A mohla bych se zeptat ta malá imaculata nechce jíst sepiovou kost mám jí dát do mouky?
  Děkuji za odpověd…

 7. Barča napsal:

  A co kdyz to jsou rozdilne druhy??

 8. Barča napsal:

  Dobrý den chtěla bych se zeptat, mam dvě malé oblovky jedna se narodila v březnu a druha má 2 týdny můžu je dát k sobě??Nemám druhé akvárko.
  Předem děkuji za odpověď…

 9. Barča napsal:

  dobrý den chtěla bych se zeptat mam 4 vajíčka dvě nafouklá a dvě splasklá kdy se vilíhnou ty dvě nafouklá?A mohla bych se zeptat mám 2 letou achatinu a ona má skoro celou modrou nohu co mám dělat a neumře??
  Jo a abych nezapoměla může šneček psíé nebo kočičí granule??

 10. Barča napsal:

  Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, když mám tu malou oblovku a vyroste třeba do 2 let můžu ji dát k té staré, které je třeba 6let??

 11. makybara napsal:

  Dobrý večer mohla bych se zeptat jaké rostliny se mohou davat oblovkám do terária.
  A můžu se zeptat moji dvě oblovky se už hodně krát pářili ale ani jednou neměli vajíčka a uz mají 3 roky

 12. makybara napsal:

  Dobrý den chtěla bych se zeptat od kolikati let se můžou oblovky rozmnožovat?
  A kdybych dala malou oblovku k té velké oblovce sežrali by se?

 13. Barča napsal:

  ahoj, předem Vám děkuji za odpověď
  Můžou se šnečci navzájem požírat i když se páří??????
  Ne jenom že jsem se podívala na jednu stránku a tam psala jedna holka, že měla 3 šneky a jeden sežral dva a potom po roce podlehl smrti
  Bára

 14. karolinka napsal:

  Dobrý večer , vyčetla jsem že achatiny mohou jogurt , ale nevím jaký ? Děkuji za odpověď .

 15. karolinka napsal:

  Dobrý den , před 2 týdny jsem objevila vajíčka . Když se začaly vyklubávat tak jsem zpozorovala že mezi nimi lezli asi 1cm dlouhé a průhledné žížalky . Nevím jak co to je ani jesli jsou škodlivé . Děkuji za odpověď .

 16. Vendy napsal:

  Dobrý den, Předem děkuji za odpoveď

  Potřebuji si svého šneka vzít do školy na prezentaci, ale potřebuji vědět jestli se s mým šnekem nic nestane ( kvůli nízké teplotě) a po případě : Jaké teplota je pro Oblovku nebezpečná ?

  • Dobrý večer, záleží jak dlouho bude v nízké teplotě. Nejnižší teplotu nevím, ale udělejte to tak, že oblovku dáte do přepravky, ideálně do plastového boxu, kde bude hodně substrátu, oblovku do něj schováte a box zabalíte do deky nebo ručníku. Celé to pak dejte do tašky. Je dobré, pokud byste měla být v chladu déle, umístit do tašky ještě pet lahve a teplou vodou, ale pokud budete venku jen přecházet, bude to stačit bez nich.

 17. tarfia napsal:

  Dobrý den. Kamarádce snesla jedna z achatin vajíčka. jelikož má doma cca 150 mladých, chce je vyhodit případně je dát achatinkám k jídlu. tak mě napadlo udělat z nich kaviár. na internetu jsem ale nikde nenašla recept. Lze jej vyrobit v domácích podmínkách? děkuji za odpověď.

 18. Ferin8 napsal:

  Dobrý den, mám jednoho šneka, a když jsem mu šel vyměnit jídlo, našel jsem u něho něco jako vajíčka. Už jsem vajíčka u jiných šneků viděl, ale ten můj je jeden. Je možné že se sám oplodnil?

 19. Lulina napsal:

  Dobrý večer,

  prosím o radu. Mám v teráriu nízký špalek ( na potravu ) , ale díky mokrému substrátu mi během dvou dnů nasákl. Bojím se, že chytne dřevo plíseň a tím mi ohrozí šneka. Chci dřevo nějak ochránit před nasátím vodou, nebo plísní, poradíte mi čím, abych tím neublížila šnekovi? Moc děkuji Lucie

 20. Maca napsal:

  Dobrý den,
  oblovka se nám přes Vánoce zatáhla do ulity a uzavřela. Co se s ní děje?
  Díky za odpověď!

 21. Monika Němcová napsal:

  Dobrý den, máme oblovku. Nechce nám žrát, ale je živý,když ho dáme do vody vyleze, ale nechce nám žrát.Nevíme proč?

 22. Ondřej Husák napsal:

  dobrý den chtěl bych se zeptat proč se šnekům v akvárii v lignocelu dělá voda
  no prostě tam je moc vody
  když jsem tam lignocel dával byl pouze vlhký a ted je tam voda

  pradte cím to je děkuji za odpověd

 23. Terez napsal:

  Dobrý den, včera se mi vylíhli šnečci a nevím co s nimi, někteří jsou menší než ostatní, dají se nějak zničit ještě? popřípadě jak ? Děkuji za odpověď

 24. Terka Teri napsal:

  Dobrý den děkuji za odpověď

  Chtěla bych se zeptat jestli bych mohla šnekovi dát červenou papriku

 25. Pája napsal:

  Dobrý den, máme doma jednoho šneka, zapomněli jsme u něj vajíčka, tak máme spoustu malých šnečků, kdy je můžeme dát někomu na chování? Mohou jít hned, nebo musí trochu povyrůst? Děkuji

 26. Jana napsal:

  Dobry den, mame dva sneky rok a pul. Vcera jsme je prestehovali z boxu do velkeho terarka a dnes z nich tece cira tekutina bez zapachu. Z obou kape z konce ulity,jsou na stene a jsou cely vlhky…jeste se nam to nestalo. Je to normalni? Co s tim? Dekuji za odpoved, Jana

Napsat komentář