Myška

Myška je velice drobný a veselý domácí mazlíček, který je svou nenáročností na chov vhodný i pro chovatele začátečníky. Potěší každého, kdo má rád malá aktivní zvířátka s minimální potřebou péče. Myška se dožívá dvou let.

myš, myška, chov myši, chov myškyTaxonomické zařazení

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Čeleď: myšovití (Muridae)
Rod: myš (Mus)
Druh: myš domácí (Mus musculus)

 

Chov myšky

Myška málokdy kouše a dá se dobře ochočit. Při manipulaci můžete myšku buď podebrat zespoda dlaní nebo pokud není na kontakt zvyklá, můžete ji chytit za kožní řasu na krkem či za kořen ocasu. Myšku nikdy nechytejte za konec ocásku, mohli byste jí ho zlomit. Myšku je nejlepší koupit přímo od chovatele, jen od něj máte jistotu zdraví. Myšky už dávno nejsou jen bílé nebo divoce zbarvené (aguti), ale dají se sehnat i čokoládové, modré, černé, tříslové, krémové či strakaté. Je na Vás, jakou barevnou mutaci si vyberete.

myška, chov myší, chov myšekVybavení ubikace pro myšku

Myška je převážně noční tvor, je tedy aktivní hlavně v noci. Není tedy rozumné umístit si ubikaci přímo do ložnice. Jestli zvolíte klec, terárium nebo plastový box, je na Vás. U klece však dejte pozor na rozteč (vzdálenost), mezi mřížkami, ta by neměla být větší než 0,6 cm, aby se Vám jimi myška neprotáhla. Ubikace nesmí být v průvanu a na přímém slunečním světle. Myška miluje prolézačky, žebříky, tunely z ruliček od toaletního papíru či kuchyňských utěrek, provazy na šplhání a také kolečka nebo talíře na běhání. Myška potřebuje i domeček, do kterého by se mohla schovat na dobu spánku a v případě pocitu ohrožení. Vybavení klece z přírodních materiálů je pro myšky příjemnější než plast, ale rychleji se zničí hlodáním a těžko se udržuje čisté. V ubikaci nesmí chybět miska na krmení a pítko. Jako podestýlku můžete použít hobliny, kukuřičnou nebo dřevitou podestýlku či Asan.
Myšku byste nikdy neměli chovat samotnou, je to společenský tvoreček, vždy chovejte více samic nebo samců pohromadě. Pokud myšek chováte více, počítejte s tím, že budou brzy cítit a bude třeba podestýlku častěji měnit.

Krmení myšky

myš, myška, chov myši, chov myškyMyška je všežravec, ráda si pochutná jak na namíchaných směsích speciálně pro myšky, tak na psích granulích nebo různém mase. Ráda má i zeleninu a ovoce, ale nepodávejte ji ve větším množství, může totiž vyvolat trávicí potíže. Směs pro myšku by měla být pestrá, měla by obsahovat různé druhy zrnin. Myška by měla mít stále k dispozici minerální kámen poskytující potřebné minerální látky a větvičky ovocných stromů na ohryz, v horším případě kousek tvrdého pečiva. Myšku krmíme každý den večer, druhý den vyhodíme nesnědené zbytky potravy, mohly by se zkazit a myšce by po jejich pozření mohlo způsobit zdravotní problémy.

Své dotazy k chovu myšek pište do diskuze níže, nepište do chatu, ten je určen pro zákazníky. V žádném případě prosím nevolejte a nepište na mobil. Děkuji ze pochopení.

8 komentářů u Myška

 1. Lu napsal:

  Ahoj, dostala jsem k Vánocům 2 myšky a ještě jsou dost vystrašené, když jim dám ruku do klícky, vyběhnou z domečku, lehce kousnou, písknou u toho a utečou. Nemůže to být známka toho, že vybízí ke hře jako u potkani? 🙂

 2. LiLi napsal:

  Chtěla bych se zeptat jestli smí myška i pomelo 🙂

 3. Michaela napsal:

  Ahoj, chtela bych si poridit 3 mysky a proto se ptam, zda je lepsi mit vsechny kluky nebo holky?

 4. Julie napsal:

  Ahoj, hezký článek. Ken bych se chtěla zeptat, je podle tebe tahle myška jednoduchá na ochočení, jako kamarád?

Napsat komentář