Králík

Pokud jste zde nenašli, co jste hledali nebo potřebujete k chovu zakrslého králíčka více informací, navštivte náš spřátelený web domacikralicek.cz.

Králík je dnes poměrně oblíbeným domácím mazlíčkem, i když jeho chov není už tak jednoduchý jako u ostatních drobných mazlíčků.

Taxonomické zařazení králíka aneb králík není hlodavec

Ačkoliv by se to mohlo zdát divné, obecné povědomí o tom, že se králík řadí mezi hlodavce, je mylné. Králík patří do řádu zajíci (Lagomorpha), který zahrnuje dvě čeledi  – piščuchovitých a zajícovitých.

Říše: živočichové (Animalia)hlídání králíčků Praha
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: zajíci (Lagomorpha)
Čeleď: zajícovití (Leporidae)
Rod: králík (Oryctolagus)
Druh: králík domácí (Oryctolagus cuniculus f. domestica)

Zásadní rozdíly mezi hlodavci a králíky jsou v utváření chrupu. Králíci mají v horní čelisti 4 řezáky – 2 velké (stejně jako hlodavci), ale za nimi ještě 2 malé. Velké řezáky mají na rozdíl od hlodavců sklovinu na celém povrchu, řezáky hlodavců ji mají jen na přední straně. Stoličky ve spodní čelisti mají více záhybů než v horní, čímž se také liší od hlodavců. Čelistní kloub králíků je kulovitý, umožňuje tak žvýkací pohyby do stran.

Chov králíčka

Pokud se rozhodnete pořídit si králíčka, berte v potaz, že je to mazlíček poměrně prostorově i časově náročný. Klec pro králíka by měla mít rozměry alespoň 100 × 50 × 50 cm, pokud budete jedinců pořizovat více, tak by se tomu měla přizpůsobit i velikost klece. Vhodnou klec pro králíka můžete vybrat třeba zde. Při pořizování králíka pamatujte, že králíček je mazlíček na 8 až 13 let!
V kleci králíka byste neměli zapomenout na domeček, seník a samozřejmě misku na krmení a napáječku. Králíček potřebuje každodenní pohyb také mimo klec nejen k tomu, aby se protáhl a vybil energii, ale také proto, aby mu správně fungovala střeva a králíček neměl zdravotní problémy. Králíčka nechávejte proběhnout jen tam, kde mu nemůže hrozit žádné nebezpečí, kde nemůže nikam spadnout, nic na sebe shodit a ničím se otrávit či se o něco zranit. Pozor dejte na květiny na zemi, některé druhy jsou jedovaté (fíkus, dracéna, orchidej, diffenbachie, ibišek atd.), zemina mimochodem králíčky velice zajímá, tak pozor, abyste ji neměli všude. Pokud v letních měsících necháváte králíčka běhat venku, nezapomeňte na ochranu před klíšťaty. Králíček by měl mít kam se schovat před sluncem a dostatek vody. Králíčka nikdy nenechávejte bez dozoru! Mohou ho napadnout velcí ptáci či třeba kočka.

Povaha králíčka

hlídání králíčků PrahaKrálíci jsou velmi čistotní, snadno se naučí chodit na králičí záchod. Záchůdek můžete koupit buď rohový nebo obdélníkový. Je dobré si všímat, kam v kleci chodí vyměšovat, a tam mu ho umístit. Pokud se budou bobky objevovat i mimo záchod, je třeba mít trpělivost a králíčkovi bobky sbírat a dávat do záchodu. Za nějaký čas to určitě pochopí:) V záchodu může mít králík nejrůznější podestýlku či kočkolit, nedoporučuji však piliny, jsou lehké a létají všude.
Králíci mají vyvinutý smysl pro teritorium. Věci, které se jim líbí, si označí jako „to je moje“. Jakýkoliv kontakt někoho jiného s tím, co je jejich u nich vyvolává nelibost. Pokud králíkovi třeba čistíte klec nebo doplňujete krmení, může na vás vrčet, či po vás dokonce vyjet a drápnout vás předními packami. Všechny nezbytné úkony v kleci tedy raději vykonávejte, když je králík mimo ni.
Králíci jsou velmi zvědaví a aktivní denní tvorové. Rádi zkoumají nová místa a nové věci, nepohrdnou ani hračkami. Mohou být vyrobeny ze dřeva, z proutí, sisálu, plyše či kartonu. Hračky pro králíčky seženete např. tady. Vyrábí se dokonce i různé interaktivní hračky pro králíky, u kterých musí jedinec vymyslet, jak se dostat k pamlsku.

Samici nebo samce?

Pokud jste se rozhodli králíčka si pořídit, řešíte otázku, zda koupit samici či samce. Když se rozhodnete pro samici, počítejte s tím, že bude často vlivem hormonálních výkyvů náladová. Některé dny nemusí být vůbec kontaktní, může být neklidná a nervózní vlivem říje. Někdy se stává, že ramlice trpí utkvělou představou, že je březí, říká se tomu falešná březost. Ramlice si začne stavět hnízdo ze sena, vytrhává si chlupy a přivlastňuje si hračky a vše, co jí může připomínat králíčata. Po pár dnech toto bláznění samici většinou samo přechází, někdy se však může brzy opakovat. Problém není jen rozhašení hormonů a vyčerpání zvířete, ale i to, že samice v průběhu falešné březosti dost často přestává jíst a to je velmi nebezpečné. Proto je lepší samici nechat vykastrovat. Druhý důvod kastrace je hrozba rakoviny pohlavní orgánů. Společnost se mylně domnívá, že samice, která v životě odrodila aspoň jeden vrh mláďat, se tato nemoci netýká. Bohužel březost ani porod na to nemá vliv a rakovina se u králíčků objevuje čím dál častěji. Po kastraci může objevit silnější línání, není však důvod k panice, časem se vše upraví. Samice se po kastraci zklidní, trochu zleniví, proto bychom měli upravit krmnou dávku tak, aby samice nepřibírala na váze.

Pokud se rozhodnete pro koupi samce, i jeho s největší pravděpodobností budete muset nechat časem vykastrovat. Jde o to, že samci zhruba v půlroce věku, v období puberty, začínají značkovat své teritorium, do kterého mohou zahrnout i vás. Značkování není nic příjemného, králíčkům se někdy povede označkovat zeď i metr vysoko, o nepříjemném, štiplavém pachu nemluvě. Králíček také často obtěžuje svým chováním – naskakováním na nohy, ruce a hračky, prakticky na vše, co přijde vhod. Králík si tak nahrazuje samici. Při naskakování taky nepříjemně štípe, protože si vás jako samici snaží přidržet. Kastrace samců je jednodušší než kastrace samic, není to rozhodně takový zásah do těla jako v případě samic. Povaha králíčka se po kastraci většinou změní. Záleží na tom, kdy byl králíček kastrován. Pokud okolo puberty, zklidní se, přestane značkovat a naskakovat. Pokud později, nemusí se vliv kastrace v takové míře projevit. Obecně jsou však králíčci po kastraci mazlivější, klidnější a línější, a tak mají sklon k tloustnutí. Je třeba dohlédnout na jejich pravidelný pohyb a kvalitní stravu ve správné míře.

Králíčka v žádném případě nekupujte ve zverimexu ani od žádného množitele. Králíčka kupte jen od ověřeného chovatele. Chovatel vás seznámí s jeho povahou králíčka, přibalí vzorek krmení, na které je králíček zvyklý, předá vám jeho očkovací průkaz a také průkaz původu.

hlídání králíků v PrazeJe vhodné chovat králíka s morčetem?

Za dob, kdy se králíci chovali jen ve venkovních králíkárnách, se s králíky často chovala i morčata. Někdo tvrdí, že to bylo z důvodu, aby morčata svým pronikavým pískotem odradila potkany, popř. krysy, které měly spadeno na zásoby krmiv pro zvířata. Někdo tvrdí, že morčata mají lepší imunitní systém než králíci a v případě chovu s králíky od nich vychytávají nemoci. Pravdou spíše je to, že dýchací cesty venkovních králíků často napadala bakterie Bordetella bronchiseptica, která likvidovala celé králičí chovy. Protože jsou na tuto bakterii vnímavější morčata, dávala se do králíkáren ke králíkům. Když pak přišel chovatel a viděl, že morčata onemocněla, začal léčit králíčky, aby předešel jejich nakažení. Bohužel morčata na nemoc nakonec umírala.
Každopádně dnes při zájmových chovech v domácnostech chov morčat s králíky pozbývá smyslu. Pokud chcete králíčkovi pořídit kamaráda, kupte mu králíčka. Morčátko mu sice společnost udělá, ale je to jiný druh, rozumět si nebudou. Morče navíc může být často odstrkáváno od misky s krmením, nemusí se mu tedy dostat všech potřebných živin.

Péče o králíčka

Pokud se králíček zašpiní, ať už venku nebo doma, nekoupejte ho. Králíci na vodu nejsou zvyklí. Králíčka omyjte vlhkým ručníkem, popřípadě použijte suchý šampon pro drobná zvířata.
Králíčkovi se musí zhruba jednou za měsíc ostříhat přerostlé drápky, a to speciálnímu nůžkami, které seženete např. tady.

Očkování králíka

Králíci se očkují proti králičímu moru a myxomatóze. Očkují se buď kombinovanou vakcínou Nobivac (přeočkování jednou za rok na jaře) nebo vakcínou proti králičímu moru  Pestorin Mormyx (přeočkování jednou za rok na jaře) + vakcínou proti myxomatóze Myxoren (přeočkování jednou za 6 měsíců). V roce 2017 se u nás objevil nový druh králičího moru RHDV2, proti kterému se očkuje vakcínou Eravac jednou za 9 měsíců. První očkování by mělo proběhnout ve stáří 6 týdnů s revakcinací v 10 týdnech. Vytvoření protilátek trvá cca 14 dní.

Krmení králíka

hlídání králíků PrahaKrálíček by měl mít neustále k dispozici seno a vodu. Mějte na paměti, že králík žere až 70× denně, nesmí se stát, že nebude mít co žvýkat. Králíci stejně jako morčata mohou trpět přerůstáním jak předních zubů, tak i stoliček. Na obroušení zadních zubů je nejlepší seno a kvalitní granule. Na obroušení hlodáků pak větvičky jabloně. Pozor na větve peckovin (švestka, třešeň, meruňka atd.) a jehličnatých stromů, ty jsou pro zvířata jedovaté. Tvrdé pečivo není pro králíčky vhodné, zoubky nebrousí, akorát po něm zvířata tloustnou.
Existuje nepřeberné množství různých směsí pro králíky. Tyto směsi však nejsou pro králíčky vůbec vhodné. Králíčkovi ne vše ze směsi chutná, vybírá si to, co má nejraději, a zbytek nesní. Tím se mu dostává jen část nezbytných živin, a tak králíček může onemocnět, také mu časem začnou přerůstat zuby. Na krmení králíčka je dobré dát si záležet. Platí, že co ušetříte na krmení, zaplatíte několikanásobně za účty u veterináře. Je tedy dobré kupovat jen kvalitní krmení, a to granule, které nabízí třeba firma Beaphar, Oxbow nebo Supreme Science. Tyto granule také velice dobře chutnají a králíčci jim stěží odolají. Levnější, ale také dobrou alternativou jsou granule od Verselle-Laga Cuni Complete. Mějte také na paměti, že velikost denní porce granulí souvisí s váhou a velikostí králíčka. Pokud koupíte kvalitní granule a budete jich králíčkovi dávat méně, než je jeho doporučená denní dávka, bude podvyživený stejně, jako by se krmil levnou směsí, ze které by si vybíral, co mu chutná.
Králíci milují zeleninu a některé druhy ovoce, ne všichni jsou však schopni spořádat tuto potravu bez následků. Někdy se u králíčků může objevit průjem. V tom případě je třeba na nějaký čas zeleninu vynechat a králíčkovi podávat jen seno a vodu. Až bude mít králíček opět pevné bobky, zeleninu preventivně podávejte už jen v malém množství.
Do vody králíčkům přidávejte Optimin a Acidomid. Tyto přípravky zajistí zdraví králíčků a také podpoří jejich imunitu, trávení a vstřebávání živin.

Koprofágie

Koprofágie znamená požírání a trávení kašovitých výkalů, jejichž konečným produktem jsou tvrdé bobky. Tento na první pohled nechutný zvyk zajišťuje králíčkům vitamíny skupiny B a K. Králíčkovi to tedy rozhodně nezakazujte a neděste se toho, je to normální.

Rozmnožování králíků

chov králíků, hlídání králíků, hlídání králíčkůPohlavní dospělosti králíci dosahují ve 3 až 4 měsících v závislosti na pohlaví a plemeni. Ve věku 4 až 6 měsíců přichází králík do puberty, pohlavně dospívá a začíná mít potřebu si označkovat své teritorium, někdy i své páníčky. I povaha králíka se mění, může být nyní náladový, nevrlý, když mu vyklízíte klec, nemusí být také tolik mazlivý. Někteří králíci, a to jak samci, tak samice, mají potřebu naskakovat na míčky, plyšáky nebo naše nohy a provádět kopulační pohyby doprovázené chrčivými zvuky. Samice mají provokovanou říji, to znamená, že je schopna zabřeznout po každém páření, protože se její vajíčka uvolňují během pohlavního aktu. Březost je dlouhá 28 až 35 dnů, porod přichází obvykle 31.den březosti. Králíci rodí  2 až 5 holých a slepých mláďat na rozdíl od zajíců, jejichž mláďata jsou již po narození schopna samostatného pohybu, vidí, slyší a dokonce přijímají pevnou potravu. Mláďata se odstavují 6. až 8.týden věku, ne dříve, protože si potřebují vytvořit sociální vazby a návyky. Samice by se neměla připouštět před 8.měsícem věku. Pokud neplánujete samici připouštět, je lepší nechat ji vykastrovat. Samice totiž často v pozdějším věku trpí rakovinou dělohy, na kterou umírají. Mezi lidmi se šíří mýtus, že samice, která někdy mláďata měla, rakovinu nedostane. Je to hloupost, rozhodně na to nespoléhejte! V dnešní době s možností laparoskopických operací již není kastrace tak velký zásah do těla samičky. Poraďte se o tomto problému se svým veterinářem.

Použitá literatura

Jiří Gaisler, Zoologie obratlovců, Academia – Praha 1983

PRAVIDLA DISKUZE
1. Své dotazy k chovu králíka pište výhradně do diskuze níže, nevkládejte odkazy.
2. Nepište emaily, neodpovídám na ně, nevolejte na mobil, obojí je určeno jen pro zákazníky.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy jsou ihned smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

55 Responses to Králík

 1. lucisli says:

  Dobrý den, máme asi 3 týdny mini lop doma. Je to samička a narodila se 23. listopadu 2020, tzn. má asi 2,5 měsíce. Máme ji od chovatelky, ale trošku jsme se obávali, zda ji byla věnována dostatečná péče, protože nechtěla být moc s námi a zpočátku nebyla vůbec zvyklá na hlazení. Od samého začátku odmítá postroj. Trochu se to zlepšilo, už k nám normálně chodí, nechá se hladit, zvedání provozujeme raději méně, jen v krajních případech a řekli jsme si, že může mít fajn život i bez postroje. Lítat venku může i v ohradě. V posledních dvou dnech začíná být neklidná. Počůrává nás, hodně kouše klec, ve které je vždy na noc. Přišla si k nám často pro pamlsek, teď ignoruje i to. Nevíte, co se skrývá za tímto chováním? Říkali jsme si, že na pubertu je ještě asi brzo.

  • Dobrý den. Na pubertu je opravdu brzy. Spíš mi to sedí na to, že vám nastavuje pravidla, ale musí pochopit, že pravidla nastavujete vy. Volný pobyt se jí samozřejmě líbí a nad něj není, takže se dožaduje i puštění z klece. Pokud je to možné, doporučuji ignorovat kousání klece, aby si nezvykla, že když začne hlodat, pustí se ven. Je dobré, když si zvykáte na pravidelný režim, tedy pravidelné časy krmení, běhání a odpočinku. Určitě ji zvykejte i na mazlení a zvedání, je vždy lepší ji zvykat častěji a kratší dobu. Držím palce.

 2. Vera says:

  Dobrý den, máme takový problém, kolegyně připustila poprvé samičku ve třech letech, teď teprve žádá o radu.

 3. Jana Vaňousová says:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám Králíčka samičku, věk 8 měsíců. Každý den jí pouštím aby se vyběhala a vždy byla klidná a hodná, nechávala se hladit a vše bylo v klidu. Dneska když jsem ji pustila ven a chtěla jsem se k ní přiblížit tak začala jakokdyby ,,pištět” a hrozně utíkat jak kdyby mě ani neznala. Byla strašně zadýchaná a pořád pištela. Chtěla jsem ji chytit a trochu uklidnit, že ji pohladím a bude v klidu. Pořád pištěla a když jsem k ní pomalu natáhla ruku, že jí pohladím tak mě dost kousla. Což nikdy dřív neudělala. Chci se tedy zeptat jaká může být příčina tohoto chování? Mám strach jestli ji něco nebolí.
  Za odpověď budu vděčná.
  Hezky den. Vaňousová Jana

  • Dobrý den. Není možné, že by ji někdo ublížil? Honil ji, stresoval nebo ji něco nechtěně způsobil? Přijde mi, jakoby měla čerstvě špatnou zkušenost. Další možností je, že se jí začaly „plašit“ hormony. Je v pubertě, to králíčci vykazují změny nálady i chování. Muže řešit teritoriální problém nebo mít falešnou březost. Každopádně ji pozorujte. Pokud by ji něco bolelo, přestala by jíst nebo by jedla o dost míň než obvykle. Pokud to jsou hormony, mohla by pomoci kastrace, a to i vzhledem k častým zánětům a názorům v děloze ve věku od jednoho roku. Každopádně pokud se vám nezdá, raději ji nechte zkontrolovat veterinářem.

 4. Markéta says:

  Ahoj,
  máme dvouměsíčního králíčka a zatím odmítá pít z napáječky. Zkoušeli jsme mu sebrat misku s vodou a ani po několika hodinách se z ní nenapil. Po pár hodinách vždy vyměkneme, misku mu vrátíme a on se jde hned napít. Takto jsme to zkoušeli již několikrát a stále nic. Je nějaká možnost že se to třeba naučí později až bude starší nebo je nějaká jiná možnost jak ho to naučit? (napáječku jsme mu zkoušeli strkat i do držtičky a ukázat mu že tam mít vodu, ale ani tak příliš nespolupracoval :/)

  Dále bych se chtěla zeptat jak dlouho přibližně musíme podstupovat sbírání bobků do záchodu aby se na něj naučil, jelikož zatím to také nezvládá :(( je ještě nějaký typ jak ho rychleji na záchod naučit?

  Předem moc děkuji, Markét

  • Dobrý den. Pokud má misku s vodou i napáječku, pak nemá motivaci zkoušet pít z pítka. Zároveň pítek je více druhů a ta kovová část může být užší nebo širší s menší nebo větší kuličkou. Někdy králíci neumí pít z té širší s větší kuličkou, tak se zkuste podívat po jiném druhu pítka. Neznám králíčka, který by s bobkováním na záchod byl 100%, má tam být však většina bobků. Chápu, že to sbírání bobků je otravné, ale pokud je většina bobků jinde, než v záchodě, určitě se sbíráním vydržte. Je dobré, když v záchodě je měkká podestýlka a je to nejměkčí a nejpohodlnější část klece, pak se tam králíčkovi chce chodit. Pak se nelekněte, až se na záchod naučí, tak okolo půl roku až roku, kdy mají králíčci pubertu, může s chozením na záchod opět zlobit. U samečků pak pomáhá kastrace, u samiček je to tak 50:50.

 5. KARINA says:

  Dobrý den,
  Můj králík požírá všechny zahradní rostliny, nechávám ho probíhat venku.
  Dá se s tím něco udělat?
  A potom mám druhý problém, který mě hodně proč mrzí, můj kralicek se mě bojí:( Nechce se ode mě chytat, možná je to i moje chyba, pohladit se nechá jenom v kleci, venku vůbec. Je mu 6 měsíců. S tímhle se dá taky něco udělat?
  Předem děkuji za odpověď.
  KB

  • Dobrý den,
   pokud vám rychtuje záhonek, řekla bych, že je to zdravý králík s apetitem 🙂 Jediná možnost je dát do ohrádky králíka nebo ty rostlinky. Co se týče toho chytání, hodně králíků to nemá rádo. Zkuste na to jít postupně, vezměte si něco dobrého, nechte ho to jíst a přitom ho hlaďte. Tak si spojí hlazení s jídlem, které má rád a bude časem přítulnější. Když ho musíte chytit, zkuste mu i přitom něco nabídnout, ať řeší jídlo a ne, že se nese. Když ho chcete zavřít do klece, dejte mu do ní nějakou dobrotu a řekněte třeba „domů“, postupně by na toto slovo měl zalézat do klece sám. Jinak to taky chce pravidelmý denní režim, ten zvířata uklidňuje, protože v něm mají jistotu toho, co znají. Teď mu začívá puberta, tak to s ním bude težší, ale nenechte se odradit. A kdyby to ani po roce jeho věku nebylo lepší, kastrace ho uklidní, ale nevyřeší to problém s chytáním nebo mazlením, na tom je třeba denně pracovat. Vždy se říká, že je třeba zvíře zvykat po krátkých úsecích, častěji za den.

 6. Cler says:

  Dobrý den, mám cca třičtvrtě roku starou králičí samičku. Mám ji dva týdny (do té doby byla ve zverimexu v malém výběhu) volně puštěnou v bytě i když většinu času tráví dobrovolně v kleci. Problém je, že ani po usilovném trénování odmítá mimo klec chodit na záchodek (v kleci chodí do koutku). Záchodky má v bytě dokonce dva a oba v místech, kam nejčastěji sama chodila. Sice se snazí tam chodit, ale většinou tam akorát skočí, vyžádá si pamlsek a nic neudělá. Ale hlavně si na čůrání vybírá látku a ideálně mou postel (klidně se na ni během půl hodiny vymočí i 5x a to i když ví, že ji sleduju) – celkově tak na jedno vyčůrání do záchodku připadají 2 v kleci a 8 v posteli + nějaké ty uniklé mimo). A chci se tedy zeptat, je šance, že ji to v dohledné době přejde nebo je skutečně nutná kastrace? Kromě obavy ze zákroku i poměrně vysoké částce, mě děsí představa změny povahy – těď je úplné zlatíčko, mazlí se, chce si hrát a neustále kolem mě vesele hupská a nerada bych, aby se kvůli kastraci nějak změnila – jde pouze o to močení, které je v tuhle chvíli neúnosné.

  • Dobrý večer, vaše králičí slečna má pubertu, tak to s ní trochu mlátí 😀 Po prvním roce života by se to mělo zlepšit, je to sice u každého individuální, takže se to nedá říct na 100 %, ale osobně bych sázela na to, že se to z větší míry upraví. Ona teď prostě zkouší, co může, a snaží se si posunout vámi nastavená pravidla. Je lepší králíčka zvykat na to, že má domov v kleci, kde tráví čas, kdy nejste doma, a pouští se proběhnout, když přijdete a rozhodnete o tom, že ho pustíte. Mám zkušenosti s tím, že králíčci chovaní z větší části dne na volno, se začnou rozpínat a posouvat si hranice svého teritoria na úkor vašeho. To není dobré. Takže je lepší, když má své doma a vy své, do kterého ji dle svého uvážení pouštíte. Co se týče kastrace, osobně ji doporučuji. Pokud si vyberete dobrého veterináře, tak se rizika operace snižují. Cena bývá i 3000 Kč, s tím je třeba počítat. Samičky bývají už pár dní po kastraci naprosto v pohodě. Už tím, že je vaše samička ze zverimexu, a neví se o jejích genech a původu nic, do kastrace bych šla. Doporučuje se od prvního roku života. Byla jsem dlouho jejím odpůrcem, dokud moje králičí slečna neměla dělohu plnou nádorů. Pak už se jí vleklo jedno onemocnění s druhým…Jde tedy hlavně o její zdraví. Pokud kastraci vůbec nepřipouštíte, nechte jí vždy při očkování nechat udělat sono břicha. Už sono odhalí, zda je uvnitř všechno v pořádku a vy můžete být klidná. Ale u samiček kastrace pravděpodobně čůrání nevyřeší, u samečků to funguje spolehlivěji.

 7. Yabac says:

  Dobrý den, máme 5měsíčního zakrslého králíka z chovné stanice – samce, který má jednou za 3 dny bezdůvodný záchvat vzteku, při němž nás dost kousne – vzteky se zahryzne a visí na ruce. Není to ničím podmíněné, zásahem do jeho klece apod. Nechali jsme ho před měsícem kastrovat, ale ani měsíc po kastraci to není lepší. Také nedodržuje čistotu a klidně bobkuje kdekoliv a občas i čůrá. Králík, kterého jsme měli předtím 9 let takový vůbec nebyl. Co můžeme dělat? Přestává nás to bavit. Je takový od 14 dnů po zakoupení.

  • Dobrý večer, to je mi vás líto, s králíčkem nejspíš pěkně mlátí puberta. Do roku věku to může být podobné. Je možné, že se časem upraví ta nečistotnost a měl by se zklidnit. Je ovšem možné, že prasit bude dál, je to individuální. Napadá mě doporučit, že by měl denně několik hodin běhat mimo klec, aby uvolnil energii, co v sobě má. Klec by měl mít aspoň 100 cm dlouhou, aby v ní nebyl ve stresu. Zkuste třeba králičí hlavolam, ať se zabývá taky něčím jiným, než sám sebou. Pokud vše dodržujete, vydržte, snad se to brzy zlepší!

 8. Malchárková says:

  Dobrý den, chtěla bych se na něco zeptat. Králíčka máme teprve 3 dny a neustále nás olizuje. Když dáme ruku do klece, začne ji olizovat. Když je ven z klece, hopsne na mě a olizuje mi ruce a oblečení. Nechybí jí něco? Je to samička stará 4 měsíce

 9. Lucie P. says:

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jak moc králíci snáší cestování? S přítelem plánujeme koupit si králíčka, ale bydlíme odděleně a každý víkend by s králíčkem jezdil ke mě do bytu. Zvládl by si králíček zvyknout na pravidelný cestování a změnu prostředí?

  Děkuji

 10. Patricie says:

  Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat. Máme nově zakrslého králíčka, 2 půl měsíce, který často pojídá podestýlku. Může se mu něco stát, měli bychom ji vyměnit, nebo je to neškodné? Je to dřevitá hrudkující podestýlka Cats Best Oko Plus.
  Má dostatek sena i granulí, které vypadají, že mu chutnají, tudíž z hladu to být nemůže.

 11. Aja says:

  Dobrý večer,
  máme doma už asi tři roky dva vykastrované králíky (samce). Mají každý vlastní klec a po bytě mohou běhat pouze střídavě, protože se perou. Přes mříže se ale olizují a není s nimi žádný problém. Tedy nebyl až do doby, kdy se ve stejné domácnosti (většinou ale v jiné části domu), objevil další malý králík (samec, šest měsíců cca, momentálně asi dva měsíce po kastraci). Náš nejstarší začal čůrat mimo svojí klec, a to v podstatě denně, ačkoli už spolu nepřichází do kontaktu. Jinak jsou všichni bez problémů. Existuje nějaké řešení této situace? Děkuji za Váš čas a přeji pěkný den.

  • Dobrý večer, králíček si nejspíš značkuje teritorium mimo klec. Bere mladého jako vetřelce a chce si vymezit hranice. Obávám se, že s tím nic moc neuděláte. Zkusila bych dát do místnosti záchod mimo klec, pokud ho tam máte, tak bych jich dala víc. Jestli to nepomůže, nezbyde než je pouštět v jiných pokojích a místnost po mladém umýt nebo nechat vyčistit koberec, aby ho z něj starší necítil.

 12. tkabatkova says:

  Dobrý den, já bych se chtěla zeptat jestli králíček může jíst zeleninu – polníček.
  Děkuji.
  Kabátková

 13. Zdenka says:

  Dobrý den,jedna známá mě říkala že mají doma králíky s dvěma žebry navíc,nikdy jsem o tom neslyšela,tak nevím co si mám o ní myslet,děkuji Zdenka.

 14. Gabika says:

  Dobry den, najprv by som chcela autorovi podakovat za tento dobry clanok a zaroven by som mala jednu otazku….Chovame samca a o nieco mladsiu samicu..momentalne su v 2 klietkach oddelene, ale.planujeme ich dat neskor do jednej…zatial vychadzaju spolu dobre, samec je uz kastrovany. Myslite, ze je, potrebne sterilizovat aj samicku aby mohlo byt spolu v jednej klietke v dobrom vztahu alebo staci, ze je kastrovany samec. Napriek kastracii ma zvyk ju nahanat a chce ju nakryt…myslite,ze sa to upokoji, nebudu sa chciet aj napriek kastracii neustale kryt, teda mnozit, ked budu spolu v jednej klietke? Alebo nemoze mat samec problem s teritoriom, ked mu tam dame samicku? Dakujem pekne za odpoved

  • Dobrý den,
   děkuji, jsem ráda, že se vám článek líbí, do budoucna plánuji jeho rozšíření. Pokud je sameček kastrovaný, může i tak samičku obtěžovat. To se děje s určitými přestávkami pořád dokola. Samice si to bud nechá líbit nebo se bude drsněji ohánět, to už záleží na povaze a náladě samice. Samečkovu klec bych nejdříve vyčistila tak, aby se z ní samec necítil, včetně všech věcí v kleci. Králíky bych seznámila mimo klec, pak bych je teprve dala dovnitř. Určitě to zkuste s uvidíte. Kastrace samice není nezbytná, spíše doporučená vzhledem k častým zdravotním problémům nekastrovaných samic.

 15. Markéta says:

  Dobrý den, máme 10 měsíční samičku králíčka beránka, byla vždy čistotná, chodila jen na záchůdek a celkově s ní nebyl v tomto ohledu problém. Před cca měsícem jsem ji klec ohradili kovovou ohrádkou, aby měla větší prostor, jelikož jí klec byla těsnější. Kupila jsem jí speciální protiotlakovou podložku, která mi byla zvěrolékařem doporučena. První půlka měsíce probíhala jako vždy, chodila na záchůdek, ale posledních 14 dní jsou bobky všude a dokonce se i vyčůrala mimo záchůdek. Mohli byste mi poradit? Jestli je to změnou prostoru nebo případně něčím jiným? Moc děkuji za odpověď.

  • Dobrý den,
   je to jednoznačně pubertou. Králíci mívají pubertu dost výraznou a mění se jim chování, což se může projevovat i tou nečistotností. Doporučuji samici nechat vykastrovat. Jde nejen o úpravu chování zvířete, ale taky o zdravotní stránku. Většina samic v pozdějším věku trpí rakovinou dělohy, která když se vyndá, dá se tomuto onemocnění předejít. Bohužel s tímto onemocněním mám zkušenosti i u vlastní samice, takže opravdu doporučuji kastraci. Jestli jste z Prahy, nejlepší klinika je na Hůrce http://www.vets4pets.cz, doktorka Lietavcová. Pokud z Prahy nejste, ověřte si, že váš veterinář pracuje s drobnými zvířaty. Králíček jde hned ten den domů a kromě antibiotik, která nejspíš dostanete kvůli případné infekci to neznamená žádná omezení ani pro vás, ani pro samičku.

 16. Vladka says:

  Dobrý den, mám dotaz…..mám 10-timěsíční brášky, kteří jsou spolu v jedné kleci a mají se velmi rádi, stále o sebe pečují, olizují se. Vím že se říká že se dva samci nesnesou, ale tito jsou spolu od narození a skutečně se mají rádi. Jen ted poslední dny máme problém, králíčci ze dne na den se začali honit po kleci, a navzájem se „pářit“. Dělali to sice už dříve občas, ale ojedinělě, ted už je to každý a hlavně celý den….a hlavně v noci je to opravdu obtěžující když se nahání po kleci. Vím že mi poradíte kastraci, do které se mi nechce, ze špatné zkušenosti už s jedním králíčkem, spíše jsem se chtěla zeptat zda je to třeba nějaké jen období anebo to už tak bude stále! Děkuji za odpověd

 17. Tereza Grossová says:

  Dobrý den,
  Dnes jsem našla u svého králíka dva výrustky na zadečku co to může být ??

  Děkuji

 18. Tomáš Blažek says:

  Dobrý den,
  Mám velice důležitý problém. Máme s přítelkyní doma králíčka, který byl dříve pořád hodný nezlobil. Sem tam se počůral u nás na posteli, to se dalo skousnout, ale teď je to něco strašného.
  Přítelkyně vstává ráno do práce a králík dělá bordel od 22:00 do 7:00 než jdu já do práce. Pojem bordel napíšu hned. Kouše do klece, kope do ní, bouchá do všeho co může aby jsme mu prostě otevřeli tu klec. Zkusili jsme ho nechat přes noc venku z klece a udělali jsme barikádu(z krabic) aby za náma nevyskočil na postel přes noc. Ale on ve 2 ráno to začal přeskakovat. Když jsme ho dali zpátky hned zase skočil. Když mu dáme jídlo na chviličku si sedne tráví a pak zase dělá nepořádek takový. Dnes v noci jsme ho dali do jiné místnosti a pořád stejné. (čistou vodu má, seno má taky, něco do čeho by hryzal jsme mu dali, ale hned to zamítl, že k tomu jen čuchl a šel pryč.)
  Hračky jsme mu zkoušeli udělat, koupit, hrajeme si s ním celý den co to jde, ale on je pořád takový teď v téhle době.
  Pravdu říci, chtěl jsem ležet a vyspat se dnes ještě, když mě vzbudil ve 4 ráno. No slyším jen rachot a nic víc, bohužel už se mu i podařilo otevřít klec. Máme zakrslého beránka. Myslím že má 1rok a něco.
  Jestli s ním nelomcuje puberta tak už nevím co mu může chybět. Jsem opravdu bezradný, netuším jak mu vyhovět.
  Vždy je minimálně 6 hodin venku z klece. Pokud se nudí tak jak mu vyhovět aby se nenudil.
  PS: Když ho pustím vždycky vyletí nahoru na postel kde jsem já nebo přítelkyně a v nejlepším si tu udělá zase loužičku.

 19. Natka says:

  Dobrý den myslíte že je lepší králík nebo osmáci. Co se týká starostí s nimi a o ně

 20. Hong Van says:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak velká klec by byla vhodná pro 3 zakrslé králíky (mláďata 2-5 měsíců)?

  Děkuji

 21. Monika says:

  Máme tříletého samečka králíka. Není to zrovna čistotné zvíře. Má čistou vodu a seno, tvrdý chleba a kedlubnové listí a jinou zeleninu. Často trpí průjmy. Když se vyprázdní, lehne si do toho. Je cítit a má na sobě přilepené zaschlé výkaly. Sám se neočistí. Nic jiného než ho umýt ani nezbývá. Nebývá to jednoduchá procedura. Ani pro něho, ani pro nás. Hodně nás to trápí.

 22. katerina says:

  dobry den chci se zeptat zacala jsem chovat kraliky koupila jsem si pripustenou samici je tomu dva dny co porodila a sezrala kralicky pani my doporucila ji dat k samcovi ze to mohlo byt stresem je to mozne?mam teda samici pripustit neudela to znova?dekuji bašova hezky den

 23. Jana Nešťáková says:

  Dobrý den,
  uvažujeme o pořízení dvou králíčků pro dcery.

  Prosím o rady. Raději samice, samce, pár? Nechceme množit. Kolik dní bez nás můžou zůstat doma? Jezdíme téměř každý víkend pryč.

  Prosím o kontakt na chov. na Praze-východ.

  • Dobrý den,
   králíka kupte jen jednoho. Dva králíci málokdy vydrží spolu a do budoucna musí mít dvě klece. Spíše bych vybírala samce a nechala bych ho kastrovat, jinak všechno značkuje a je dost cítit. Po kastraci jsou samci klidní a bez problémů. Doma králík vydrží sám tak den, potřebuje pořád seno a vodu, jí totiž 70x denně. Kontakt na chovatele nemám.

Napsat komentář