Činčila

Na reportáž o chovu činčil točenou u nás se můžete podívat zde.

Činčila je hlodavec většího vzrůstu původem z Jižní Ameriky. Je příbuzná osmákům degu a morčatům. Podobá se jak vzhledem, tak povahou něčemu mezi myší, morčetem a veverkou. Činčila je velice aktivní zvíře milující pohyb. Jistě vás na první dotek zaujme svou hustou, jemnou srstí, pro kterou byla ve volné přírodě dříve lovena. Hon na činčily došel tak daleko, až byly přidány na seznam ohrožených zvířat CITES. Dnes se obchodníci s jejich kožíšky zaměřují spíše na farmový chov těchto zvířat, než na jejich lov. O srsti činčil se navíc dlouhou dobu tvrdilo, že je jako jedna z mála vhodná pro alergiky, odborníci však v poslední době tvrdí opak… Činčilí srst oplývá velkým množstvím barevných variet od divoce zbarvené aguti, přes klasickou šedou, až po béžovou, bílou nebo černou.

činčilaTaxonomické zařazení

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Podřád: dikobrazočelistní (Hystricognathi)
Čeleď: činčilovití (Chinchillidae)
Rod: činčila (Chinchilla)
Druh: činčila vlnatá neboli jihoamerická (Chinchilla lanigera)

Jaká je povaha činčily?

Činčila je průměrně inteligentní hlodavec, naučí se třeba přiběhnout pro pamlsek na mlasknutí. Je často chována jako mazlíček, ale přitom to mazlivý tvor vůbec není. Nechá se pohladit, podrbat, ale větší kontakt s člověkem nevyhledává. Někteří jedinci se na chvilku nechají chytit do ruky, ale ihned přemýšlí nad tím, jak se z ruky dostat. Málokterá činčila vás však přitom kousne. Činčila miluje běhání, měla by pod dohledem běhat mimo klec aspoň hodinu každý den. Z prostoru pro běhání odstraňte všechny kabely, jedovaté květiny a dejte pozor na rohy nábytku, činčily je totiž rády okusují. Počítejte s tím, že po každém běhání bude třeba vyluxovat bobečky, kterými budete mít posetou podlahu.

činčila, chov činčily, chov činčilV čem, jak a kolik činčil chovat?

Protože je činčila citlivá na vlhko, doporučuje se ji chovat v kleci, ne v akváriu nebo teráriu. Klec by měla být dlouhá cca 100 cm a také dostatečně vysoká (minimálně 50 cm). Činčily totiž rády skáčou po větvích do výšky. Činčila je noční tvor, klec byste tedy měli umístit jinam, než do ložnice, aby vás v noci nebudila. Činčila by také neměla být v průvanu a v místnosti s vysokou teplotou nebo přímo u topení. Ideální teplota pro chov činčil je 10-15°C, je jasné, že takovou teplotu doma těžko zařídíte. Činčilu tedy stačí chovat při pokojové teplotě, ta by rozhodně neměla přesáhnout 25°C a 70% vlhkost. Protože je činčila ze své domoviny zvyklá na drsné podnebí hor, je možné chovat ji i venku, a to až do teploty 0°C. Na nižší teploty se však musí zvykat postupně a pobyt venku při nízkých teplotách by zároveň neměl být dlouhý. Venku by klec měla být na místě, kam nesvítí slunce, neprší a kde není průvan – vhodný by mohl být třeba balkon nebo terasa.
Činčily jsou společenská zvířata, chovejte tedy vždy aspoň dvě. Je lepší vybrat hned dvě mladé činčily než činčilu po čase seznamovat s novou. Je jedno, jestli zvolíte dva samce nebo samice. Pokud však dokupujete činčilu, je lepší dávat samce k samici než obráceně. Činčily vždy vybírejte z řad chovatelských stanic, nikdy je nekupujte v chovatelských potřebách. Počítejte s tím, že činčila je dlouhověké zvíře, pokud se o ni budete dobře starat, dožije se vám až 20 let, průměrný věk činčily je 10-15 let. Mějte na paměti, že činčily jsou velice citlivé na stres, neobtěžujte je tedy častým cestováním, přesouváním klece nebo změnou partnerů. Na druhou stranu se činčily dokážou dobře přizpůsobit rušivému dění okolo klece od přítomnosti jiných domácích mazlíčků nebo dětí po hluk vysavače.

Vybavení klece pro činčilu

Klec pro činčilu by měla být co nejvíce členitá, vybavena dostatečným množstvím dřevěných pater a větví ovocných stromů, které zároveň slouží jako ohryz. Činčila by měla mít domeček z přírodního materiálu, pokud máte činčil více, tak kupte pro každou činčilu jeden. Co se týče podestýlky, vybírejte neprašnou a takovou, kterou činčily hůře vyhodí z klece. Nevhodné jsou tedy například piliny, protože jich budete mít během chvíle plný byt. Zvolte například kukuřičnou podestýlku nebo dřevěné peletky. Aby měla činčila stále tak krásnou hustou srst, je třeba jí zajistit pravidelné písečné koupele. Koupací písek můžete vybrat buď stříbrný, nebo bílý. Bílý se mi osvědčil lépe. Písek nasypte do nádoby, ze které ji činčila hůře vyhodí – např. velká láhev od okurek otočená na bok. Písek koupíte např. tady.

Krmení činčily

činčila, chov činčilyČinčila je býložravec, měla by tedy mít neustále k dispozici seno, které je hlavním zdrojem její potravy. Jako doplněk činčile denně podáváme 30 g speciálních granulí pro činčily nebo směsi. Osobně doporučuji spíše granule, protože ze směsi činčily často vyzobávají to, co jim chutná a zbytek se vyhodí. Tímto způsobem se činčilám dostává jen určitých výživných látek, jiné pak mohou dlouhodobě chybět a činčile tak vyvolat zdravotní problémy  včetně přerůstání zoubků. Dobré krmení je například toto od Versele Laga. Nezapomeňte ani na minerální kámen a vodu. Na jaře činčilám poskytněte větvičky z jabloně nebo břízy.  Pozor na větve peckovin (švestka, třešeň, meruňka atd.) a jehličnatých stromů, ty jsou pro zvířata jedovaté. Pozor na šťavnatou potravu. Protože mají činčily trávicí systém přizpůsobený trávení suché potravy a sušených plodů, může jim větší množství ovoce, zeleniny, trávy nebo pampelišek způsobit dokonce i zauzlení střev. V menším množství ovoce a zelenina nevadí. Činčily milují hlavně sušené ovoce a šípky, vše ovšem podávejte jen příležitostně jako pamlsek. Pokud jim chcete přilepšit, sáhněte po sušených bylinkách. V každém případě se vyhněte oříškům. Činčily krmíme večer, tedy v době, kdy jsou nejvíce aktivní.

Rozmnožování činčil

Činčily pohlavně dospívají mezi 4. a 8.měsícem života. Do chovu by však měly být zařazeny až po 8.měsíci. Říje samice přichází po 24 – 45 dnech a trvá 3 – 5 dní. Samice jsou březí cca 111 dní.  Činčily rodí 1-5 prekociálních mláďat, nejčastěji však dvě. Po narození jsou to malé kuličky, které vidí, slyší a samy běhají. Svými charakteristickými zvuky k sobě volají rodiče. U samice asi 3–4 dny po porodu nastupuje poporodní říje, sameček ji tedy může znovu nakrýt a ona může se 40% pravděpodobností znovu zabřeznout. Samice by však měly rodit maximálně dvakrát do roka, častější porody je totiž velice vyčerpávají. Mláďata se jinak odstavují po 8 týdnech.


PRAVIDLA DISKUZE
1. Své dotazy k chovu činčily pište výhradně do diskuze níže, nevkládejte odkazy.
2. Nepište e-maily, neodpovídám na ně, nevolejte na mobil, obojí je určeno jen pro zákazníky.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy jsou ihned smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

126 Responses to Činčila

 1. Ondra says:

  Dobrý den, máme 6-ti letého samečka a dlouhou dobu jsme ho chovali samotného, nedávno jsme mu však dali samičku a bylo vidět že se spřátelili. Samička nám však po měsíci zemřela. Je dobrý nápad koupit mu novou?(Z důvodu možného stresu ze změny parterky) Předem děkuji za odpověď.

 2. _Veronika_ says:

  Dobrý den, mohla bych se prosím zeptat co „smrdí“ více? Zda samička či sameček? Předem děkuji 🙂

 3. Lucie says:

  Dobrý den,
  může činčila ohlodávat větvičku z jabloně, když je na ní místy tenká vrstva lišejníku? Nebo je lepší to seškrabat?

 4. Andy says:

  Dobrý den, mám takový malý dotaz. Mám u přitele činčilu a poslední dobou jsem si všimla že má jak kdyby nateklý pytlík. Doma u rodičů chovám taky činčily a nic takového nemají.
  Ráda bych věděla čím je to způsobené. Děkuji

 5. PosKi says:

  Dobrý den. Slyšel jsem, že pokud činčilám koupím domeček, budou pořád zalezlé a nebudou tak společenské jako normálně, je to pravda? Děkuji za odpověď.

 6. Patrik Š. says:

  Zdravím 🙂 chtěl bych se zeptat jestli by bylo možné chovat 2 činčilky v kleci o rozměrech výška 52 a délka 100

 7. Michal says:

  Chtěl jsem se jen zeptat…jestli můžu mít u sebe 1 kluka a 2 samičky?..jestli to nevadí třeba když mají mládata nebo něco…děkuji

 8. Martina Smetanová says:

  Dobrý den,dovezli jsme si asi 3 měsíční činčilu ale majitelka nevěděla jestli je to sameček nebo samička.Poradila by jste prosím jak se dá rozeznat samec od samičky?
  Děkuji Martina

 9. Lenka tůmová says:

  ahoj,nedávno jsem si koupila činčilu a je normálně přes den aktivní a v noci spí…je to divné jelikož sem jí to neučila a chová se tak od dne přivezení domů a vypadá to i že jí to vyhovuje tak nevím.Není s ní něco špatně?

 10. Lenka says:

  Dobry den, chci se zeptat před dvemi dny jsme si koupili cincilu je to samecek. Je porad zalezli v domecku a prijde mi ze nepije a moc nezere. A vubec nechodi vem az v noci kdyz je klid. Jen se bojim aby mu něco nebylo dekuji

 11. Baf says:

  Dobry den
  Chtěl bych se zeptat proc činčilak rad spi v jeho zachodku kde ma bobky. Dekuji za odpoveď

 12. Tya says:

  Dobrý den, to není zcela pravda že činčile nedokážeme přehodit rozvrh spaní 🙂 Mé kamarádky kamarádka má činčilu, která je přes den aktivní a v noci spí. Musíte si s ní jen hrát přes den, ona vám neusne 😉 Jinak by to bylo úplně zbytečné si ji pořizovat když si s ní nemůžete přes den hrát a mazlit se. To prostě není možné 🙂 To by činčila zemřela žalem… Vše se s Činčilou dá, jen najít správnou metodu na to, jak na to! 😉

 13. Oskar says:

  Dobrý den, chci si pořídit dvě činčily, ale nemám jinou možnost, než je mít v ložnici. Jak moc velký rámus dělají přes noc, nechalo by se na to zvyknout?
  Děkuji za odpověď

 14. lucka says:

  Dobrý den,kolikrát za den se má činčila koupat? (V PÍSKU)

 15. Soňa says:

  Dobrý den,mám takový problém šla jsem s psem na procházku a zapomněla jsem zavřít klec činčile a vzhledem k tomu že vedle její klece jsou pro ni pamlsky tak je začala jíst a jak jsem se vrátila už tam skoro žádné nebily nemůže se jí něco stát protože vím že činčily tolik pamlsků by dostávat neměly.Předem děkuji za odpoveď 🙂

 16. Valentýna Lukešová says:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli má samec od činčily „kuličky“? Mám ho doma už od Dubna a nikdy jsem je tam neviděla.Dneska jsem si ale všimla že mu kolem zadečku opadaly chloupky a má tam dvě boulicky.Nevíte co by to mohlo být?

 17. Sabča says:

  Ahoj,chtěla bych se zeptat mám činčilku 2 dny první den byl v pořáku zkoumala vše co má v kelci ale ten druhý jsem musela s ní jít k babičce a tady jen jí a nechce vylézt ze svého domečku prosím poraďte… Děkuji předem za odpověd

 18. milovník činčil says:

  dobrý den , chtěla bych se zeptat jestli je lepší holka nebo kluk ,prosím poradte mi,předem děkuji

 19. Ondřej says:

  Dobrý den. Chtěl bych se zeptat na cestování s činčilou do zahraničí na 1 týden. Pustí mě do letadla s ní? Dovolí mi mít v kufru krmivo?

 20. Veronika says:

  Dobry den, potrebovala bych poradit. Vcera dopoledne jsem si prinesla domu 3mesicni cincilku. Zaridila jsem ji klec jak jsem mela a ona mi pres noc okousala plastovou vanicku od klece. Tak jsem ji koupila vetsi klec, hracky a ona ji stejne zase zacala okousavat. Jestli to tak pujde dal, mam ji za chvilku venku. Co s tim? Dekuji

 21. Viki says:

  Ahojte zítra jsi jedu pro činčilu vše jsem si o nich četla a jsou to kouzelná stvoření,ale mám jednu otázku smí čičnila např: mrkev ? vím pamlsky jse musí davat s mírou a né každý den,ale zajmámě jestli může mrkev děkuji za otpověď pište do e-mailu jménem vikypok(zavináč)seznam.cz děkuji potřebovala bych to už dnes vědět abych se podle toho zařídila. 🙂 😀

 22. Eliška says:

  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat jestli se o činčilu dokážu starat tak dlouho.
  Děkuji za odpověď.

 23. Viki says:

  Dobrý večer, když činčili mohou jenom sušené jablko tak jak s např. Mrkví může jí ? A jak ?

 24. Eliška says:

  Dobrý den ,
  Chtěla jsem se zeptat, jestli jim nebude vadit nakrájené jablko, aby jim to nějak neuškodilo.
  Děkuji za odpověd Eliška

 25. David says:

  Dobrý den,
  mohl bych se prosím zeptat, jestli je opravdu nutné chovat činčily dvě?
  My nemáme na dvě činčily místo.
  Předem Děkuji za odpověď.
  S pozdravem David

 26. Bananoslav says:

  Dobrý vecer, prave mi porodily cincily dve male mladata a jsou studene. Jak je mam zahrat??
  Dekuji za odpoved

 27. Denisa says:

  Dobry den , mohla by se cincila naucit spat v noci kdyz si s ni budu kazdy den hrat ?
  Chtela bych ji totiz mit u sebe v pokoji…:) diky za odpoved 🙂

 28. Tomáš says:

  dobrý den nezjistili by ste prosím pár informací o britské modré kočce???

  děkuji Tomáš

Napsat komentář