Bojovnice

Bojovnice pestrá neboli betta bojovnice je aktivní, zajímavá rybička oplývající atraktivně zbarvenými a tvarovanými ploutvemi. Podle tvaru a velikosti ploutví se bojovnice rozdělují na short tail, veil tail, half moon, delta tail, double tail a crown tail.

betta bojovnice, chov bojovnice, bojovnice pestráŘíše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Podtřída: kostnatí (Teleostei)
Řád: ostnoploutví (Perciformes)
Podřád: lezounovití (Anabantoidei)
Čeleď: guramovití (Osphronemidae)
Podčeleď: Macropodinae
Rod: bojovnice (Betta)
Druh: bojovnice pestrá (Betta splendens)

Představení bojovnice pestré

bojovnice pestrá, betta bojovnice, betta splendensBetta bojovnice je původem z Asie, kde žije v bažinách a močálech dnešních rýžových plantáží. Do České republiky se bojovnice dováží z thajských pěstíren, kde jsou chovány v malých skleněných lahvích. Bojovnice dorůstá do délky 6 cm a dožívá se až 3 let. U bojovnic je velmi patrný pohlavní dimorfismus. Samci jsou oproti samicím mohutnější, mají delší a pestřeji zbarvené ploutve. Bojovnice se vyznačují se silnou agresí vůči jedincům stejného druhu. Samci se díky této vlastnosti v Asii využívají na rybí zápasy. Takový zápas končí zpravidla smrtí jednoho nebo dokonce obou bojovníků. Přitom však vedou rovný boj, při kterém se vzájemně nechávají nadechnout na hladině.
Zajímavé na bojovnicích je jejich dobře vyvinutá péče o potomky. Samec pro své jikry staví na hladině vody pěnové hnízdo z bublin. To může mít rozlohu až 10 cm² a výšku 3 cm. Pod hnízdo naláká samici a dojde ke tření. Samice při páření vypustí jikry, sameček je oplodní a vloží do pěnového hnízda. Některé druhy bojovnic dokonce nosí své jikry v tlamě. Samec se o své potomky stará až do jejich rozplavání.

Kde koupit bettu bojovnici

Bettu bojovnici doporučuji koupit na burze nebo přímo od chovatele. Samozřejmě, že bettu seženete i v chovatelských potřebách, ale bohužel jsem se už několikrát setkala s tím, že bojovnice, kterou jsem si koupila, byla nejspíš stará ryba vyřazená z chovu. Taková bojovnice vám samozřejmě nevydrží dlouho. Je lepší vždy vybírat rybičku menší velikosti, dá se totiž odhadovat, že je mladší. Nenechte se odradit tím, že má bojovnice menší ploutve, ty jí dorostou. Pokud betta zrovna není aktivní a odpočívá, nemusí to být znak nemoci, odpočinkem bojovnice tráví většinu dne. V chovatelských potřebách si spíše všímejte toho, zda bojovnice netrpí plísní, nemá parazity nebo potrhané ploutve. Podívejte se také na čistotu vody, ve které ona a ostatní ryby žijí.

Chov bojovnice

Na chov je betta bojovnice velice nenáročná. Ačkoliv je k jedincům stejného druhu agresivní, je vhodné ji v dostatečně prostorném akváriu chovat s některými druhy ryb. Nevhodné k bojovnicím jsou krevetky, bojovnice je likvidují nebo aspoň jejich mláďata. Dále jsou nevhodné ryby, které jsou hodně barevné a mají velké ploutve, bojovník by jim je mohl závidět a škubat jim je. Nedoporučuje se je chovat ani s parmičkami, bojovníka často šikanují. Naopak vhodné ryby k bojovnici jsou razbory a razborky, sevelie, dánia, čichavci, axelrodie, kardinálky, drobnoústky, neonky, pancéřníčci, krunýřovci, tetry a fantomové. Samec bojovnice musí být v akváriu vždy jen jeden. Můžete mu však dopřát společnost samiček bojovnic. Kupte aspoň tři samice, jednu by totiž samec napadal. Pamatujte však, že tolika rybám musíte poskytnout dostatečný životní prostor s množstvím úkrytů. I samice se totiž vzájemně napadají a ožírají si ploutve. Je možné chovat i samotného samečka. V chovatelských potřebách seženete malá akvária (betária), která mají objem 1-2 l. Obecně se ale uvádí, že samotná ryba by měla mít k dispozici 30 l vody, každá další pak 10-15 l vody navíc, minimální množství vody ani velikost akvária však není zákonem ani jinými předpisy stanovena. Akvárium však nesmí být kulaté ani půlkulaté, ryba se v něm totiž špatně orientuje a časem se v něm doslova zblázní.

Bojovnice dýchá pomocí orgánu zvaný labyrint kyslík na hladině vody, nepotřebuje tedy v akváriu vzduchovací zařízení. Pokud však bojovnice chováte s jinými druhy ryb, je třeba v akváriu vzduchování zavést. Betty bojovnice milují teplo, ideální teplota vody pro chov bojovnic je 24-27°C, je tedy třeba do akvária umístit i topné tělísko s termostatem a teploměr pro kontrolu teploty. Akvárium by mělo být přikryto krycím sklem (s otvorem pro přístup vzduchu) proto, že okolní vzduch je chladnější, než teplota vody a bojovnice by si mohla nachladit labyrint. Nezbytným vybavením akvária je i filtr. Proud vody vystupující z filtru musí být slabý, protože bojovnice žije v přírodě ve stojatých vodách. Voda v akváriu se čistí cca jednou týdně, a to tak, že se odkalí, odebere se 1/3 vody a nahradí se několik hodin odstátou vodou. Pokud se bojovnice v akváriu necítí dobře, je nemocná nebo má např. chladnou vodu, barva jejího těla vybledne. Ze znečištěné vody může chytit plíseň nebo různé parazity.

betta bojovnice, bojovnice pestráDo akvária je dobré umístit živé rostliny (např. nepukalka ouškatá, babelka řezanovitá, rohatec křídlatý, voďankovec vzplývavý, zákruticha šroubovitá, měchýřnatka jávská). Můžete využít i volně plovoucí rostliny jako je trhutka plovoucí nebo růžkatec ponořený. Betty se nejlépe cítí v zarostlé nádrži. Také milují přírodní dekorace a úkryty, často v nich i spí. Vybavení akvária je plně ve vaší režii, záleží jen na vaší představivosti, určitě však vynechejte mušličky nasbírané v létě u moře. Mušle totiž vypouští do vody vápník a ten rybám škodí. Na dno akvária zvolte písek a jako dekoraci třeba dřevo, kameny a rašelinové kořeny. Písek musí být určený přímo do vody, není vodný dekorační písek, protože pouští barvu. Pokud do akvária dáváte třeba i oblázky z řeky, tak je předtím vždy vyvařte. Někdo do akvária bojovnicím umisťuje malé zrcátko, betta bojovnice se pak rozčiluje na svůj odraz v něm a roztahuje ploutve. Osobně zrcátko v akváriu v žádném případě nedoporučuji, ryba je pak totiž permanentně ve stresu z přítomnosti soka a dříve umírá.

Bojovnice je všežravec, její krmení není žádná věda. Pro bojovnice se prodávají speciální krmiva – vločková, granulovaná nebo sušené komáří larvy, ty se mi osvědčily nejlépe.


PRAVIDLA DISKUZE
1. Své dotazy k chovu bojovnice pište výhradně do diskuze níže, nevkládejte odkazy.
2. Nepište e-maily, neodpovídám na ně, nevolejte na mobil, obojí je určeno jen pro zákazníky.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy jsou ihned smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

469 Responses to Bojovnice

 1. Zdeňka says:

  Dobrý den, koupila jsem ve zverimexu synovi samečka Betty + doporučené akvárium, rostlinky, písek a vše …. Po dvou týdnech má sameček plíseň. Chci se ho pokusit zachránit a četla jsem Váš článek. Můžete mi prosím doporučit nějaké konkrétní akvárium + topítko, filtr a léky? Případně něco dalšího co bych mohla potřebovat? Další možnost by byla nechat si poradit ve zverimexu a to se mi po předchozí zkušenosti moc nechce.

  • Dobrý den, plíseň si bojovnice nejspíš přitáhla z prodejny, to je docela časté. Pokud už máte vybavené akvárium dle doporučení se vším potřebným, není třeba ho měnit. Plíseň se léčí koupelemi ve vodě s malachitovou zelení, manganistanem draselným, methylenovou modří nebo síranem měďnatým, ale tyto látky jsou velmi toxické, sehnat je není jednoduché a koupele jsou celkově náročné, takže rozhodně doporučuji koupit nějaký přípravek pro akvaristy jako například Sera Mycopur a řídit se návodem.

 2. RybkaNitka says:

  Dobrý den,
  Chtěla bych se zeptat, jestli můžu mít dvě Betty Bojovnice, v jednom akvárium rozdělené sklem? Jestli jim to nebude vadit a bude to v pořádku? A ještě jsem se chtěla zeptat, jak často je mám krmit?
  Děkuji mockrát 🙂

 3. Saša says:

  Dobrý den.
  chtěla bych si pořídit bojovnice, ale nevím jestli mohou být dva samečkové v jednom akváriu.
  Děkuji

 4. Fllo says:

  Dobrý den
  Chtěl bych se zeptat máme doma jednu bojovku pestrou v tom málem akvarku a každý druhý den ta voda vypadá jako když tam byla už rok dá se stim něco dělat?

  diky

 5. Pookie1998 says:

  Dobrý den, dostala jsem od přítele akvárko s betta samečkem, koupili jsme potom ještě dvě betta samičky, dvě paví očka a dva ancitrusy. Bohužel mi sameček zlikvidoval už jednoho ancitruse a jednu samičku betta.. proč to dělá? A ještě jeden dotaz.. Mají v akváriu živé rostlinky (4), jeden domeček, samozřejmě kamínky, filtraci a topení a furt se nám zakaluje voda a na dně se valí spousta nesnědeného jídla a hnije to tam. Může to být filtrem? Omlouvám se za možná hloupé dotazy, ale o akváriích nemám vůbec žádné informace, nevím jak se o to starat, takže se teprve učím.. díky moc

  • Dobrý den, jsou to zrovna druhy, které se k bojovníci nehodí. U pavích oček ho budou štvát jejich bohaté ocasy a půjde po nich taky. Po samicích kde taky většinou kvůli ocasu či barvě. Taky často není jisté, jestli se skutečně jedná o samici (někdy to bývají samci bez krásných ocasů). Co se týče toho zákalu, vyčistěte filtr a dávejte méně krmení.

   • Pookie1998 says:

    Aha, ve zverimexu je právě měli společně a tvrdili, že se k sobě hodí. Betty byly obě samičky, jedna už byla připravena na tření (co jsem vyčetla na netu), byla jakoby nafouklá a vyčnívala jí ta bílá „tyčinka“.. tu bohužel uhnal. Nyní si začal stavět hnízdo a uhání druhou samičku, i když nemá hnízdo ještě dostavěné. Četla jsem, že mám samičku dát do nějakého komína z let láhve, mám oříznout vrchní a spodní díl a dát do vody, aby byla oddělená? A jak se pak starat o ty malé? Vím že mám odebrat samičku hned po tření, samečka až se potěr vylíhne. Hlavně nevím, kam dát poté ty dospělé? Druhé akvárium nemám.. a co vzduchování pro ty mladé? Děkuju moc..

 6. rybanaveronika says:

  Můžu prosím chovat bettu se sumečkem? Děkuji

 7. Severus says:

  Dobry den,
  Nase bojovnice, samec ma cca dva a pul roku a posledni tri dny moc neji a opuchly mu rty. Ma nekdo s timto zkusenost.

  Diky moc!

 8. Jaja says:

  Dobrý deň. Potrebovala by som vedieť či môžem mať v akváriu Betta Halfmoon samica a samec Veil Tail. Keď ich dáme k sebe idú sa zabiť. Zatiaľ ich máme oddelene. Môže byť problém, že jeden je Halfmoon a druhy Veil tail. Mame ešte jedno akvárium kde máme samca Halfmoon a samicu Halfmoon a tam sa sem tam ponaháňajú a žiadne bitky. Ďakujem

 9. Akvarista says:

  Mám v akváriu 40l přes třicet krevetek a skoro za půl roku budu pořizovat bettu samečka, v akvário mám přizpůsobené oboum živočichům tak aby se měli co nejlépe. Zatím se zde krevetky veselé prohání, jak myslíte že budou spolu vycházet?

 10. adam peca says:

  Dobrý den, je dobrý nápad přidat do 20l akvária k bojovnici pestré (sameček) 2 trpasličí krevetky (Neocaridina)? Děkuji za odpověď.

 11. Niky says:

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat co mám dělat když moje samice bety vybledla a má zakrývácelé ploutve.

 12. endyCZE says:

  Dobrý den,
  Začínám s chovem bojovnice a měl bych dotaz ohledně tzoho kdy ji do akvária vysadit. Někde se píše, že až po 4 týdnech a postupně měnit každý den 1/2 nádrže, druhý tyden obden třetí 3x týdně atd atd a vysadit ji až po 4 týdnech. Jinde zase čtu, že stačí hodit do vody AquaSafe a EasyBalance a pak nechat 24 filtrovat a může se vysadit. Mohu jí vysadit po těch 24 hodinách nebo to udělat tím druhým způsobem?
  předem děkuji za odpověď

 13. Laura says:

  Jenže my už tu Bettu takhle máme skoro rok a přijde mi v pohodě, stejně to má kamarádka a ta jí má už přes 2 roky, ve zverimexu byla paní a ta měla už hodně Bett a vydrželi jí taky dlouho a úplně ve stejné akváriu jako mám já a moje kamarádka. A stejně si to já dovolit nemůžu a mamka by mi říkala ať nečtu takový kraviny z internetu protože ona se nezmění..

 14. Laura says:

  Dobrý den, máme doma Bettu (samečka), je ve 2 litrovém akvárku ve tvaru čtverce..ve dvouch zverimexem (Super Zoo a Pet Center) nám doporučily takové akvárko a nemá tam ani filtr a přijde mi úplně v pořádku, plave si tam v pohodě a jí v pohodě. Nikdo další tam s ním není. Je to správně? Vadí to v něčem?

  • Dobrý večer, odpovídám na to tady poměrně často. Rybička vám v takovém akváriu nějakou dobu vydrží, ale není to pro ni dostatečné. Je potřeba, aby měla aspoň 30 l vody, živé rostliny jako úkryty, topení (mají rády teplo) a filtr. Obecně bojovnicím totiž nedělá dobře, když se vyměňuje voda komplet jako je tomu v případě těchto malých betárií. Bývají pak nemocné, často dostanou nějakou kožní nemoc, a taky se v malém prostoru začnou brzy nudit. Pokud byste tedy bettě chtěla dopřát lepší život, inspirujte se nahoře v článku.

 15. Saika says:

  Dobrý den,
  Mám doma krásného samečka, ale všimla jsem si, že si asi okusuje ocasní ploutev. Nevím co ho k tomu vede, akvárko je dobře vybavené a krmen je taky pravidelně. V akvárku je sám, takže varianta toho, že to způsobuje jiná ryba, se může vyloučit.
  Děkuji za odpověď

 16. T-wey says:

  Dobrý večer,
  včera ráno jsem si na veletrhu chovatelů bojovnic koupila krásnou bettu (samečka) vypadá zdravě a silně. Koupila jsem mu jak vločkové krmivo, tak mražené komáří larvy. Sušené krmivo mu nechutná, nechce ho jíst, ale mražené larvičky očividně miluje a mě tím dělá radost. Mám jenom strach, abych mu nedávala málo, nebo naopak moc. Nikde jsem se nedočetla, jaké množství (při krmení ráno a večer) bych mu měla dávat, můžete mi prosím poradit, jak velká by zhruba měla být jedna „porce“? Děkuji 🙂

  • Dobrý večer, ono těžko říct. Osobně dávám krmení podle oka a citu. Krmím bettu 1x denně špetkou krmení, které střídám (dávám vločkové, granule a larvičky). Larvičky jsou velmi výživné, takže jen 2-3x týdně, taky záleží, jak velké máte pro bettu akvárium a jaký má pohyb. Zkuste se podívat po nějakém dalším krmení pro bojovnice, třeba mu ještě něco zachutná.

   • T-wey says:

    Máme pro něj akvárium o velikosti 25l. Taky je dost aktivní, pořád plave, jenom občas se schová pod květinu. Má v akváriu oblíbené místo na odpočinek. Při kupování larviček od chovatele, mi sám chovatel poradil, že pro jednu bettu stačí trochu ledovou kostičku oškrábat, ale zdálo se mi to jako málo, tak jsem mu dnes večer zkusila dát víc a všechno to snědl. Donutilo mě to přemýšlet i o tom, jestli jsou schopné se přejíst, nebo vědí kdy mají dost, proto si nejsem úplně jistá kolik mu mám dávat, abych mu nějak neublížila.
    Děkuji za radu, ještě něco vyzkoušíme, larviček máme dokonce více druhů, aby měl nějakým způsobem pestrou stravu 🙂 ale vyzkouším i jiné krmivo. Chceme, aby se u nás měl co nejlépe.

 17. Betta says:

  Dobrý den.
  Prosím o radu. Koupila jsem dětem každému jednu bojovnici. V prodejně nám bylo doporučeno malé akvárko na 2l vody a pro každou zvlášt s tím, že to jsou samečkové.
  Máme je od soboty a dnes – úterý mají vodu celkem dost kalnou a u jedné na dně je více zbytků potravy. Nevím jak správně vyčistit a jestli opravdu jen jednou za týden? Děkuji moc za odpověď.

  • Dobrý večer, bohužel vám v prodejně poradili špatně. Ryba vám v betáriu o 2l dlouho nevydrží. Voda se tam rychle kazí, ryba nemá pohyb, úkryty, rostliny atd. Nejlepší by bylo koupit akvária větší a řídit se radami v článku…Bohužel vám neporadím, jak často měnit vodu v těchto malých akváriích, protože není řešení ani nechat rybu ve špinavé vodě, ani ji vodu 2x týdně měnit, ryba ani jedno dlouho nevydrží.

 18. vetracek says:

  Dobrý den,
  mám bettu v akvárku 25 l se skrýšema, osazené rostlinkami a má filtr i topení. Chtěla bych k ní pořídit ještě jednu rybku. Je to vůbec vhodné? A je nějaká rybka která by byla vhodná k bettě a zároveň spokojená jen s bettou, bez hejna?
  Děkuji

 19. Karoline says:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli myslíte, že je možné dát bettu rovnou do akvária do den odstáté vody, aniž bych nechala vodu čistit filtrem. Na některých stránkách totiž uvádějí, že je potřeba nechat filtr v novém akváriu alespoň pár týdnů běžet před vysazením rybek.

 20. IvKa says:

  Dobrý den,
  v pátek nám v akvárku proběhlo tření, samice vypustila jikry, samec je nanosil do pěnového hnízda…ještě během dne se hnízdo postupně rozpadalo, dnes nevidím nic, co by připomínalo nové rybky… můžu dát samce a samici znovu dohromady a dooufat, že se časem zadaří odchovat?
  Děkuji, Ivka

 21. Nicola says:

  Dobrý den, koupila jsem bojovnici samce a k němu i 3 samičky aby tam nebyl sám, měla jsem strach ať je neuhoní a ono se to obrátilo samičky okusují ploutve samečkovi a už vypadá docela bídně.. Poradíte mi co mám dělat? Děkuji.

 22. Monika says:

  Dobrý den včera jsem u babičky dostala betu bojovnici a musím ji převézt v 2,5 l akváriu babička bydlí od nás 50 km nestane se mu po cestě nic (doma na něho čeká 20l akvárium) 😅

 23. Saika says:

  Dobrý den, uvažuji o koupi těchto ryb. Chtěla jsem si, ale pořídit rovnou 2 a teď tedy nevím, jestli je to dobrý nápad. Píšete, že dva samci si jdou po krku, dvě samičky prakticky taky a samec se samicí, ji pro změnu užene. Jaká teda z kombinací je nejlepší a nebo si mám radši tedy koupit jen jednu, a jestli ano, tak jaké pohlaví je lepší, nebo to vyjde na stejno?
  Moc děkuji

 24. sabb_ says:

  Dobrý den
  Mám samce a staví si hnízdo z bublin a samici u sebe nemá co mám dělat? Mám to hnízdo nechat nebo něják zníčit.
  Předem děkuji za odpověď.

 25. Korfusan says:

  Dobrý den, jak to tedy je, pokuď budu chtít dát k samci ty tři samice nebudou se napadat?

 26. edita says:

  Dobrý den. Mám samce betty, který začal stavět hnízdo. Po přidání samice došlo opakovaně k páření v průběhu cca čtyř hodin. Bohužel ani jednou nedošlo k vypuštění jiker. Můžete mi, prosím, poradit, v čem je problém? Děkuji.

 27. Ivanka says:

  Dobry den včera jsem koupila samecka betty celou noc hezky plaval a teď od rána mi připadá že umírá ani krmení nechce a neplave je u hladiny a skoro se nehyba můžete mi poradit co s ním? A pokud se už neda nic dělat tak jak tomu příště předejít voda má teplotu 26 stupnu filtr máme i přípravky co nám doporučili jsme tam dali predem dekuju

 28. Lenka says:

  Dobrý večer, je možné, že samička Betty Splendens reaguje na zrcátko s odchlípenými skřelemi?

 29. Grip says:

  Dobrý den,můžu se zeptat na to,že mám betu bojovnici-samečka,není mu ani ještě rok,crown tail,ale poslední dobou plave divně nakřivo a dneska jsem si všiml,že má na těle bílou vyrážku a nemohl moc plavat.Prosím poradíte,nevím co mám dělat.

  • Dobrý den, nejspíš se jedná o krupičku, časté parazity u ryb. Přinesete si je buď s rybou nebo s živým krmením. Pokud nemáte v akváriu rostliny a jiné ryby, zkuste dát do vody lžíci soli a zvýšit teplotu. Je to ale spíš dočasná alternativa. Výborně se osvědčuje přípravek eSHa Exit kombinovat s eSHa 2000, koupíte v akvaristice. Pokud máte i jiné ryby nebo rostliny, zvíře dejte do karantény.

 30. sabb_ says:

  Dobrý den
  Koupila jsem si bettu ten to článek mě určitě poradil jak se starat a co ji mám koupit takže dekuju. Ale furt nevím jak často ji krmit. Dávám ji najíst každý den aspoň jednou nebo dvakrát, ale nevím jestli to není hodně nebo málo, protože prodavačka ve zverimexu říkala ze ji bude bohatě stačit jednou za dva dny, ale to mě přijde hrozné málo.
  Předem dekuju za odpověď.

Napsat komentář