Bojovnice

Bojovnice pestrá neboli betta bojovnice je aktivní, zajímavá rybička oplývající atraktivně zbarvenými a tvarovanými ploutvemi. Podle tvaru a velikosti ploutví se bojovnice rozdělují na short tail, veil tail, half moon, delta tail, double tail a crown tail.

betta bojovnice, chov bojovnice, bojovnice pestráŘíše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Podtřída: kostnatí (Teleostei)
Řád: ostnoploutví (Perciformes)
Podřád: lezounovití (Anabantoidei)
Čeleď: guramovití (Osphronemidae)
Podčeleď: Macropodinae
Rod: bojovnice (Betta)
Druh: bojovnice pestrá (Betta splendens)

Představení bojovnice pestré

bojovnice pestrá, betta bojovnice, betta splendensBetta bojovnice je původem z Asie, kde žije v bažinách a močálech dnešních rýžových plantáží. Do České republiky se bojovnice dováží z thajských pěstíren, kde jsou chovány v malých skleněných lahvích. Bojovnice dorůstá do délky 6 cm a dožívá se až 3 let. U bojovnic je velmi patrný pohlavní dimorfismus. Samci jsou oproti samicím mohutnější, mají delší a pestřeji zbarvené ploutve. Bojovnice se vyznačují se silnou agresí vůči jedincům stejného druhu. Samci se díky této vlastnosti v Asii využívají na rybí zápasy. Takový zápas končí zpravidla smrtí jednoho nebo dokonce obou bojovníků. Přitom však vedou rovný boj, při kterém se vzájemně nechávají nadechnout na hladině.
Zajímavé na bojovnicích je jejich dobře vyvinutá péče o potomky. Samec pro své jikry staví na hladině vody pěnové hnízdo z bublin. To může mít rozlohu až 10 cm² a výšku 3 cm. Pod hnízdo naláká samici a dojde ke tření. Samice při páření vypustí jikry, sameček je oplodní a vloží do pěnového hnízda. Některé druhy bojovnic dokonce nosí své jikry v tlamě. Samec se o své potomky stará až do jejich rozplavání.

Kde koupit bettu bojovnici

Bettu bojovnici doporučuji koupit na burze nebo přímo od chovatele. Samozřejmě, že bettu seženete i v chovatelských potřebách, ale bohužel jsem se už několikrát setkala s tím, že bojovnice, kterou jsem si koupila, byla nejspíš stará ryba vyřazená z chovu. Taková bojovnice vám samozřejmě nevydrží dlouho. Je lepší vždy vybírat rybičku menší velikosti, dá se totiž odhadovat, že je mladší. Nenechte se odradit tím, že má bojovnice menší ploutve, ty jí dorostou. Pokud betta zrovna není aktivní a odpočívá, nemusí to být znak nemoci, odpočinkem bojovnice tráví většinu dne. V chovatelských potřebách si spíše všímejte toho, zda bojovnice netrpí plísní, nemá parazity nebo potrhané ploutve. Podívejte se také na čistotu vody, ve které ona a ostatní ryby žijí.

Chov bojovnice

Na chov je betta bojovnice velice nenáročná. Ačkoliv je k jedincům stejného druhu agresivní, je vhodné ji v dostatečně prostorném akváriu chovat s některými druhy ryb. Nevhodné k bojovnicím jsou krevetky, bojovnice je likvidují nebo aspoň jejich mláďata. Dále jsou nevhodné ryby, které jsou hodně barevné a mají velké ploutve, bojovník by jim je mohl závidět a škubat jim je. Nedoporučuje se je chovat ani s parmičkami, bojovníka často šikanují. Naopak vhodné ryby k bojovnici jsou razbory a razborky, sevelie, dánia, čichavci, axelrodie, kardinálky, drobnoústky, neonky, pancéřníčci, krunýřovci, tetry a fantomové. Samec bojovnice musí být v akváriu vždy jen jeden. Můžete mu však dopřát společnost samiček bojovnic. Kupte aspoň tři samice, jednu by totiž samec napadal. Pamatujte však, že tolika rybám musíte poskytnout dostatečný životní prostor s množstvím úkrytů. I samice se totiž vzájemně napadají a ožírají si ploutve. Je možné chovat i samotného samečka. V chovatelských potřebách seženete malá akvária (betária), která mají objem 1-2 l. Obecně se ale uvádí, že samotná ryba by měla mít k dispozici 30 l vody, každá další pak 10-15 l vody navíc, minimální množství vody ani velikost akvária však není zákonem ani jinými předpisy stanovena. Akvárium však nesmí být kulaté ani půlkulaté, ryba se v něm totiž špatně orientuje a časem se v něm doslova zblázní.

Bojovnice dýchá pomocí orgánu zvaný labyrint kyslík na hladině vody, nepotřebuje tedy v akváriu vzduchovací zařízení. Pokud však bojovnice chováte s jinými druhy ryb, je třeba v akváriu vzduchování zavést. Betty bojovnice milují teplo, ideální teplota vody pro chov bojovnic je 24-27°C, je tedy třeba do akvária umístit i topné tělísko s termostatem a teploměr pro kontrolu teploty. Akvárium by mělo být přikryto krycím sklem (s otvorem pro přístup vzduchu) proto, že okolní vzduch je chladnější, než teplota vody a bojovnice by si mohla nachladit labyrint. Nezbytným vybavením akvária je i filtr. Proud vody vystupující z filtru musí být slabý, protože bojovnice žije v přírodě ve stojatých vodách. Voda v akváriu se čistí cca jednou týdně, a to tak, že se odkalí, odebere se 1/3 vody a nahradí se několik hodin odstátou vodou. Pokud se bojovnice v akváriu necítí dobře, je nemocná nebo má např. chladnou vodu, barva jejího těla vybledne. Ze znečištěné vody může chytit plíseň nebo různé parazity.

betta bojovnice, bojovnice pestráDo akvária je dobré umístit živé rostliny (např. nepukalka ouškatá, babelka řezanovitá, rohatec křídlatý, voďankovec vzplývavý, zákruticha šroubovitá, měchýřnatka jávská). Můžete využít i volně plovoucí rostliny jako je trhutka plovoucí nebo růžkatec ponořený. Betty se nejlépe cítí v zarostlé nádrži. Také milují přírodní dekorace a úkryty, často v nich i spí. Vybavení akvária je plně ve vaší režii, záleží jen na vaší představivosti, určitě však vynechejte mušličky nasbírané v létě u moře. Mušle totiž vypouští do vody vápník a ten rybám škodí. Na dno akvária zvolte písek a jako dekoraci třeba dřevo, kameny a rašelinové kořeny. Písek musí být určený přímo do vody, není vodný dekorační písek, protože pouští barvu. Pokud do akvária dáváte třeba i oblázky z řeky, tak je předtím vždy vyvařte. Někdo do akvária bojovnicím umisťuje malé zrcátko, betta bojovnice se pak rozčiluje na svůj odraz v něm a roztahuje ploutve. Osobně zrcátko v akváriu v žádném případě nedoporučuji, ryba je pak totiž permanentně ve stresu z přítomnosti soka a dříve umírá.

Bojovnice je všežravec, její krmení není žádná věda. Pro bojovnice se prodávají speciální krmiva – vločková, granulovaná nebo sušené komáří larvy, ty se mi osvědčily nejlépe.


PRAVIDLA DISKUZE
1. Své dotazy k chovu bojovnice pište výhradně do diskuze níže, nevkládejte odkazy.
2. Nepište e-maily, neodpovídám na ně, nevolejte na mobil, obojí je určeno jen pro zákazníky.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy jsou ihned smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

469 Responses to Bojovnice

 1. sabb_ says:

  Dobry den. Chtěla jsem se zeptat jestli betta musi mít nějaký světlo? A jestli ano musí být nějaký kupovany nebo stačí lampička?

 2. Sari says:

  Mohu se zeptat když chci odchovat bettu kolik rybiček přežije (vím že s snůžka je okolo 200 jiker ale kolik přežije v zajetí) a čím mám potěr krmin nebo zda jde sehnat na burze od chovatelů(to krmivo pro potěr) děkuji 😀

 3. Anna Z says:

  Dobrý den.
  Chci se zeptat, chovám bettu bojovnici (ve 30 litrovém akvárku ještě společně s neonkami a tetrami.) Zpozorovala jsem na bojovnici (asi) plíseň na prsní ploutvi. Proč se jí ta plíseň udělala a jak to můžu léčit?

 4. Ondys says:

  Děkuji. Jenom bych chtěl ještě vědět co vsechno by mohlo zakalit vodu nebo v ní vytvořit bakterie??

 5. Ondys says:

  Moc děkuji. Ještě bych se chtěl zeptat mi máme takový ten přístroj na bubliny a tu hadicku máme uschování pod jednou dekorací a taje v jednom rohu akvária a rybicka je úplně v druhem rohu nebo alespoň u druhé stěny takže bych se chtěl ještě zeptat zda se těch bublinek bojí nebo tam jen nechce být. Děkuji.

 6. Ondys says:

  Dobrý den.Rybičku mám 3 dny a vždy když ji dám krmivo (Betta granules) tak vždy když ji dám třeba 1 kuličku nebo více tak ji jen prezvikuje a pak ji vyplivne. Takže bych se chtěl zeptat zda to takhle má být nebo je něco špatně. Děkuji.

 7. barcaadamova says:

  Dobrý den, rybička má na hladině nějaký bílý povlak, co to znamená?

 8. Laduska says:

  Dobrý den,
  mám Bettu…akvárko 10 l, filtrace, rostlinky, topítko, poklop…vybavení, jak má být. Předevčírem jsem si všimla, že Betta polehává u dna, má zplihlé ploutve a ztrácí barvu. Pátrala jsem po příčině a všimla jsem si, že topítko vypadlo ze zásuvky. Takže patrně reakce na náhlé snížení teploty, nevím, jak dlouho chudák v té chladné vodě byla. Nastavila jsem teplotu na 26 – 27 stupňů, vyměnila 2/3 vody, kápla dezinfekci. Je šance, že se z toho chudák dostane?
  Díky.

 9. Lidushka says:

  Dobrý den, chtěla jsem se jen zeptat, jak dlouho vydrží bojovnice bez krmeni, kdybychom náhodou nekam odjeli, popřípadě jestli se ji da nasypat krmeni do zásoby do vody?
  Děkuji 😊

 10. Lisak says:

  Dobrý den. budu mít novou Bojovnici (jenom jednu) a chci se zeptat jestli je potřebné to topné tělístko a ten filtr. Předem děkuji.

 11. Vasa4 says:

  Dobrý večer mám samce Betty 4 měsíce poslední 3dny nereaguje na zrcátko poléhavá modré zbarvení mu ztmavlo (není tak lesklé) na vrchní ploutvi se mu udělali dírky v půlce které se mu časem natrhli až k vršku ploutve
  (Na skle se objevili ploštěnky či jak prý z překrmení)
  Mám 15l akvárium zbytek dodržují dle článku teplota filtr jede stále

 12. N_M says:

  Dobrý den, mám doma týden betu, samce. Má 12l akvárium. S kořenem, dvě rostlinky, drobný štěrk i filtrování. Bylo by vhodné k němu přikoupit samičku? Všude se píše něco jiného. Předem děkuji. 🙂

 13. Mertič says:

  Dobrý den,
  chtěl jsem se zeptat, jestli je možné chovat 2 samice bojovnice pospolu v kulatém, skleněném 13,5 litrovém akváriu.
  Děkuji.

 14. Anbart says:

  Dobrý den….. mám doma 2 betty(samce) oba mají své 30 l akvárium,plné rostlin, prolézaček,schovávaček ,teploměr,filtr, a vše potřebné. Ale můžu se zeptat? Jeden samec (Star) byl už odmalička aktivní furt se předváděl ,ale poslední týden je furt u dna a nechce jíst. S druhým beťákem si vždy hrál přes sklo. Teď se na něj ani nepodívá. Je mu(Starovi) cca 9 měsíců a tomu druhému cca 5 měsíců. Ob den mu měním třetinu vody. Teplota vody je 26 někdy 27. Nevíte co by mu mohlo být? Oba mám moc ráda a nechci je stratit.
  Předem děkuji .😊

 15. rasta says:

  Dobrý den,
  mám 180L akvárium a chtěl bych tam dát 1 samce a 3-4 samice bojovnice, co by jste mi doporučily za rostliny (živé) a rybičky k nim vhodné.
  Předem děkuji.

 16. Bojovnice pestra says:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat.. Známí mají doma samečka bojovnice pestré starého cca 8 měsíců.. A mají ho v akváriu s objemem 2l ve tvaru čtverce… A přijde mi že je to málo.. Že by potřeboval více prostoru.. Byl by problém změna akvária na větší? Nebyl by z toho nějak stresovany? Nebo něco ? A jaký doporučujete objem pro 1 samotnou rybku?

 17. karolia says:

  Dobrý den, mám doma akvárium 60 l, mám v něm jednoho samce a čtyři samičky, šlo by k nim pořídit dalšího samce? Děkuji

 18. Dobrý večer, pokud máte všechno nachystané, vodu atd., tak ve středu rozhodně můžete 🙂

 19. Petra says:

  Dobry den chtela jsem se zeptat ohledne bojovnice. Dostala jsem ji ve stredu v betariu jako darek vcera uz jsme ji koupili akvarko 54L a vse uz je nachystane ale nez se vse usadi atd kdy ji tam muzu dat? Momentalne akvirum mam mimo jsem na chalupe a ve stredu jedu domu ze bych uz ju tam supla to je asi brzo ze? Je to moje prvni rybicka tak snad to do te doby da v tom pidi akvarku 🙁

 20. Tomáš says:

  Dobrý den,

  mám doma už skoro dva roky Betu, nikdy s ní nebyly žádné problémy, čilá, reagovala všechno. Teď poslední tři dny byla pořád u hladiny. Vyměnil jsem jí třetinu vody, tak začala trochu plavat, ale pořád polehává u dna nebo na rostlinkách a je hodně bledá. Dá se jí ještě nějak pomoct?

 21. kristee_v_ says:

  Dobrý den,
  máme bettu samečka, cca tři měsíce. Byl to takový aktivní sameček, stavěl si pěnové hnízdo, pořád plaval, předváděl se. Poslední týden je takový bez života. Polehává na dně, případně, když plave, tak má ploutve takové skleslé. Pořád se někde schovává, kolikrát jsem ho našla zaseklého za filtrem. Pěnové hnízdo už jsem taky neviděla dlouho. Kontrolovala jsem vzhled, ten je beze změny. Žere také pravidelně 1-2 denně po pár lupínkách. Akvárium (10l) je čisté, půl napůl živé/plastové rostlinky, na dně barevný štěrk, plastová imitace dřeva, kterou dřív proplouval, filtrace, teploměr (teplota vody 27°C), filtr na noc vypínám. Na rostlince jsem si přinesla šneka, který se mi ve vodě rozmnožil. Teď jich tam je jeden větší (1 cm) a čtyři malí (do 5 mm), ale nezdálo se, že by mu vadili. Během týdne se nezměnily žádné podmínky. Nevím, co se děje, můžete mi prosím dát nějaké tipy jak ho zas rozveselit? Děkuji předem.

 22. Gabse says:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat rybicku bojovnici mam jen tak cca 3dny ,rybicka jen lezi uplne na dno a nehejbe se zacina asi blednou co mam delat? 🙁 teplotu nemerim ma tak asi vlažnou vodu spise do studena dekuju vám za rychlo odpoveď

 23. Zuzka says:

  Dobrý den,

  chci se zeptat mám jednu betu samce, mám ho v tom bettárku co se běžně prodává to malé, na dně má kamínky a umělou květinu. Krmím jednou až dvakrát denně krmivem pro betty, někdy dávám navíc i vitamíny na udržení barvy pro betty, Čistím zhruba jedenkrát týdně. Vodu dávám odstátou a přidávám do ní ten přípravek ze zverimexu. Je to už má druhá betta, první mi zemřela zhruba po 4 měsících, nedávala jsem tu vodičku. Ve zverimexu mi řekli, že to bylo nejspíš tím, tak teď u druhého samce tuto vodičku přidávám. Rybu mám dva týdny zezačátku byl aktivni normálně jedl, ale teď posledních pár dní vůbec nejí. Nevíte někdo čím to je? Nechci přijít o další rybku.
  Děkuji za odpovědi

 24. Lucka says:

  Dobrý den.
  Potřebuji poradit, mám samečka, doposud v pořádku, ale posledních pár dní nežere a jen leží na rostlině nebo na dně na kamínkách. Když potřebuje vyplavat na hladinu tak mu to dělá velké problémy. Je trochu vybledlý. Na to samé mi umřela moje první beta a tady ta má úplně to samé. Po první betě jsem pořídila i topení a zvýšila teplotu ale nic.
  Prosím poraďte, je mi ho líto.

 25. LOST says:

  Dobrý den,
  chtěl bych se vrátit po delší době k akvaristice přes nano akvárium.

  1. Dá se ve 30l chovat bojovnice bez filtru?
  2. Lze v takové nádrži chovat pár?

 26. karolia says:

  Dobrý den,
  zakládám si akvárium, které má 60 l, je možné zde chovat jednoho samečka a dvě samičky bojovnice pospolu? A musí být stejného zbarvení nebo jim nevadí, když je každá jiné barvy?
  Děkuji za odpověď.

 27. Mestanovanat says:

  Dobrý den,
  Mám Bettu už přes rok ve válcovém akvárku. Teplota 27 stupňů, čistím každou neděli, krmím ráno a večer. Betta se má dobře, v klidu si plave po obvodu ale i vnitřkem, schovává se v rostlinkách a je spokojená. Moje sestra má hranaté a na dně zrcátko. Její ryba je neustále u dna a „naježená“ stojí na jednom místě, když už se pohne začne řádit a splašeně plavat sem a tam. Skoro nikdy jsem jí neviděla pohybovat po akvárku. Je to tím zrcátkem?
  Předem děkuji za odpověď

 28. Vodich says:

  Dobrý den, měl bych 2 jednoduché otázky ☺. 1.je světlo nutností nebo jde spíše o design? 2. Na kolik mě bojovnice vyjde celkově +- s věcma co jsou opravdu důležité a nutností? Moc děkuji za rychlé a kladné odpovědi ☺

 29. Lukrecie says:

  Dobrý den,
  chovám bettu v 60l akváriu, je v něm hodně zeleně. Problém je, že když svítíme a sešeří se (tak kolem 16..), vidí se ve skle. Pokud nechám v pokoji rozsvíceno, je to v pořádku. Nepomáhá ani lampička, musím nechat svítit hlavní světlo. Nevíte co s tím? Přeci jen se někdy vracíme domů dýl a hlavně mi přijde divné, nechávat svítit celý pokoj.
  Děkuji

 30. mojebetta says:

  Dobry den !
  prosim poradíte mi někdo? koupila jsem si bettu bojovnici , staram se o ní dobře, koupila jsem si ji asi před 6 měsíci a je možné že mi v prosinci 2017 prošlo jídlo prošlo jídlo , akvárium mám do čtverce a lirt, měnila jsem jí to každá tyden jenom na povrchu
  1 za tři nedele sem jí propláchla akvárko celý
  ale poslední týden furt celé dny spí na dně a plave na hladinu málo
  a nebo vubec nemává ploutvičkami a je nahoře
  četla jsem že to muže být i plísen ale žádný tečky sem na ní nenašla , jenom má slepené plouve
  a když je nahoře tak jako stašně nafukuje ty žábrynebo ty labirynty
  (a jinak sem jí vybrala nejaky prach co tam plaval ,zatopila jsem aby tam bylo okolo 26% a vyměnila jsem jí vodu )
  pak už vyplavala nahoru a pořád tam je

  prosím poradáte mi nškdo co to je a po případě jak to mám léčit, je možné že by mohla umřít ?

Napsat komentář